Կտրականապես ժխտել ենք բանակցային գործընթացում սպառնալիքի գործոնը. Զոհրաբ Մնացականյան
Մենք միշտ խոսել ենք, որ Արցախյան հարցը հիմնվում է փոխզիջման սկզբունքի վրա: Չի կարող որևէ մեկը սպասել, որ Հայաստանը որևէ մի քայլ կատարի, որը ենթադրում է զիջում և վնասում է մեր անվտանգությանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Այն, ինչ ասում ենք, ավելի քան հստակ է և ուղղորդում է մեր ներգրավումը բանակցային գործընթացում: Այն, ինչ արտահայտվել է Բրատիսլավայում, սկզբունքորեն կրկնվել է ամսի 21-ին Երևանում, երբ ես մեկնաբանում էի դրանից մի քանի ժամ առաջ արված մեկնաբանությունը:
Դրանից հետո եղել են ՀՀ և ՌԴ խոսնակների մակարդակով մեկնաբանություններ և ես կարծում եմ՝ այդ առումով բան չունենք խոսելու: Կարիք չկա սկսել փորփրել: Մենք կտրականապես ժխտել ենք բանակցային գործընթացում սպառնալիքի գործոնը: Ընդունված է բանակցային լեզուն», - ասաց բանախոսը:
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով՝ Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը բերված է առաջ՝ որպես կարևորագույն խնդիր:
«Մեր դիրքերն ամուր են, ես ինձ շատ հանգիստ, շատ ամուր եմ զգում: Կա կոնսենսուս և ներքին ուժ: Կառավարության մանդատը բխում է ժողովրդի մանդատից: Իսկ եթե որևէ մեկը կարծում է, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումներն ընդունելի են բոլորի համար, խորապես սխալվում է: Գործընացն իրապես բարդ է», - ասաց ԱԳ նախարարը:

We categorically deny factor of threat in peace talks: Armenia’s FM
Solution of Artsakh issue is based on mutual concessions, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said, adding that no one should expect a step from Armenia which will suppose concession and damages our security.
“What we say is more than clear and is a guide for our involvement in the peace process. What we said in Bratislava has been principally repeated in Yerevan when I was commenting on a statement made few hours before,” Mnatsakanyan said at the NA Foreign Relations Standing Committee.
“It was followed with the comments on the levels of Russian and Armenian spokespersons and I think we have nothing to say in this regard. We have categorically denied the threat factor in the peace process. We accept language of negotiations,” he said.
Zohrab Mnatsakanyan said that the security of the people of Artsakh is a priority.
“Our positions are firm and I feel very calm and firm. We have consensus and inner strength. The government’s mandate stems from the people’s mandate. And if someone thinks that Azerbaijan’s positions are acceptable for all, he is deeply mistaken. The process is really complicated,” he said.