Կտրականապես ժխտել ենք բանակցային գործընթացում սպառնալիքի գործոնը. Զոհրաբ Մնացականյան
Մենք միշտ խոսել ենք, որ Արցախյան հարցը հիմնվում է փոխզիջման սկզբունքի վրա: Չի կարող որևէ մեկը սպասել, որ Հայաստանը որևէ մի քայլ կատարի, որը ենթադրում է զիջում և վնասում է մեր անվտանգությանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Այն, ինչ ասում ենք, ավելի քան հստակ է և ուղղորդում է մեր ներգրավումը բանակցային գործընթացում: Այն, ինչ արտահայտվել է Բրատիսլավայում, սկզբունքորեն կրկնվել է ամսի 21-ին Երևանում, երբ ես մեկնաբանում էի դրանից մի քանի ժամ առաջ արված մեկնաբանությունը:
Դրանից հետո եղել են ՀՀ և ՌԴ խոսնակների մակարդակով մեկնաբանություններ և ես կարծում եմ՝ այդ առումով բան չունենք խոսելու: Կարիք չկա սկսել փորփրել: Մենք կտրականապես ժխտել ենք բանակցային գործընթացում սպառնալիքի գործոնը: Ընդունված է բանակցային լեզուն», - ասաց բանախոսը:
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով՝ Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը բերված է առաջ՝ որպես կարևորագույն խնդիր:
«Մեր դիրքերն ամուր են, ես ինձ շատ հանգիստ, շատ ամուր եմ զգում: Կա կոնսենսուս և ներքին ուժ: Կառավարության մանդատը բխում է ժողովրդի մանդատից: Իսկ եթե որևէ մեկը կարծում է, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումներն ընդունելի են բոլորի համար, խորապես սխալվում է: Գործընացն իրապես բարդ է», - ասաց ԱԳ նախարարը:

Мы категорически отвергли фактор угрозы в переговорном процессе – Зограб Мнацаканян
«Мы всегда говорили, что урегулирование карабахского конфликта основано на принципе компромисса. Никто не может ожидать, что Армения совершит какой-то шаг, который предполагает уступку и наносит вред нашей безопасности», - заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним связям министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«То, что мы говорим, более чем четко и определяет нашу вовлеченность в переговорный процесс. То, что было сказано в Братиславе, принципиально повторено 21 марта в Ереване, когда я комментировал озвученное за несколько часов до этого заявление.
После этого были комментарии на уровне пресс-секретарей МИД Армении и Росси, и я считаю, что в данном контексте нам больше говорить нечего. Нет необходимости снова копаться в этом. Мы категорически отвергли фактор угрозы в переговорном процессе. Есть принятый переговорный язык», - сказал он.
По словам Зограба Мнацаканяна, безопасность народа Карабаха выдвинута на первый план в качестве важнейшей задачи.
«Наши позиции крепки, я чувствую себя очень спокойно, очень твердо. Есть консенсус и внутренняя сила. Мандат правительства вытекает из мандата народа. А если кто-то считает, что позиции Азербайджана приемлемы для всех, то глубоко ошибается. Это действительно сложный процесс», - сказал глава МИД Армении.