ՀԿԵ-ում արձանագրում են ներմուծման անկում՝ արտահանման փոխադրումների աճի ֆոնին
Ընթացիկ տարվա չորս ամիսների ընթացքում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը փոխադրել է 974,1 հազար տոննա բեռ, ինչը 8,4%-ով գերազանցում է 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Այդ մասին հայտնեցին ՀԿԵ-ում կայացած խորհրդակցության ընթացքում։
Միևնույն ժամանակ երկաթուղային բեռնափոխադրումների ծավալները հաշվետու շրջանում կրճատվել են 8,9%-ով, արտահանումն աճել է 7,6%-ով, իսկ տեղական փոխադրւմները՝ 15,2%։ Ընկերության կանխատեսումներով, տարեկան կտրվածքով մայիսին սպասվում է փոխադրումների կրճատում բոլոր հաղորդակցություններում։
Առաջին 4 ամիսներին ուղևորափոխադրումների ծավալները 2019 թվականի նկատմամբ կրճատվել են 16,2%-ով՝ կազմելով 18,8 հազար մարդ։
Ինչպես հայտնեց խորհրդակցույան ընթացքում ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը, Ընկերության Տնօրենների խորհուրդը՝ հաշվի առնելով կորոնովիրուսային ինֆեկցիայի պատճառով ստեղծված իրավիճակը, հաստատել է ընկերության աշխատանքի հստակեցված պլանը, որը վերանայվել է նվազման ակնկալիքով։
«Կարծում եմ, որ այս տարվա առաջին չորս ամիսներին երկաթուղու բոլոր ստորաբաժանումներն աշխատել են արդյունավետ և բոլոր միջոցները ձեռնարկել փոխադրումների ծավալները պահպանելու համար։ Հայաստանում պահպանվող բարդ սոցիալ-տնտեսական վիճակի պայմաններում, ՀԿԵ-ն և իր կազմի մեջ մտնաղ ձեռնարկությունները պիտի շարունակեն պատասխանատու կատարել դրված խնդիրները», - նշել է Ալեքսեյ Մելնիկովը։
Խորհրդակցության ընթացքում նշվել է, որ ընթացիկ տարում ՀԿԵ-ում միջին աշխատավարձի չափը կազմել է 246 հազար դրամ՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 18,3%-ով։ Իսկ հուլիսի 1-ից ընկերությունում ներդրվելու է պարգևատրման նոր համակարգ, որով աշխատողների պարգևների չափը կախված է լինելու ոչ թե ընկերության արտադրական, այլ աշխատողի անհատական ցուցանիշներից։ Առաջին հերթին այդ քայլն ուղղված է աշխատավարձերի չափի պահպանմանը՝ անկախ ապագայում կանխատեսվող փոխադրումների ծավալի անկումից։

В ЮКЖД фиксируют снижение объемов импорта на фоне роста объемов экспорта
За первые 4 месяца текущего года компания «Южно-Кавказская железная дорога» перевезла 974,1 тысяч тонн грузов, что больше аналогичного показателя 2019 года на 8,4%. Об этом было заявлено в ходе состоявшегося в «ЮКЖД» селекторного совещания.
При этом объемы импорта грузов за отчетный период сократились на 8,9% к показателю прошлого года, экспортные перевозки возросли на 7,6%, в местном сообщении перевезено грузов больше на 15,2%. Согласно прогнозу компании, в мае ожидается снижение объемов перевозок по всем направлениям в отношении того же месяца 2019 года. Количество перевезенных пассажиров за первые 4 месяца текущего года по сравнению с аналогичным показателем 2019 года сократилось на 16,2%, составив 18,8 тысяч человек.
Как завил в ходе совещания генеральный директор «ЮКЖД» Алексей Мельников, Совет директоров компании ввиду сложившейся ситуации в связи с новой коронавирусной инфекцией утвердил пересмотренный в сторону снижения план работы компании.
«Считаю, что за первые 4 месяца текущего года все подразделения компании работали эффективно и сделали необходимое для сохранения объемов грузов на железной дороге. В условиях сохранения в Армении непростой социальной и экономической ситуации коллектив «ЮКЖД» и входящих в его структуру предприятий должен продолжать ответственно подходить к выполнению поставленных задач», - отметил А.Мельников.
В ходе совещания было также отмечено, что в текущем году уровень средней заработной платы в «ЮКЖД» составил 246 тысяч драмов. За календарный год размер средней заработной платы увеличился на 18,3%. С 1 июля в компании будет введено новое положение о премировании, суть которого сводится к тому, что размеры премий сотрудников станут зависеть не от производственных показателей компании в целом, а от индивидуальных показателей сотрудников. Данная мера в первую очередь направлена на сохранение размеров заработных плат вне зависимости от прогнозируемого снижения объемов перевозок в будущем.