Համաշխարհային բանկն օժանդակում է Հայաստանում սոցիալական աջակցության նորարարական ծրագրին. Տրամադրվել է 2,7 միլիոն դոլար
06/05/2020 13:07
Այսօր Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնoրեն Սիլվի Բոսութղոն և Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիայի (ՀՍԱԱ) նախագահ Միրա Անտոնյանը ստորագրեցին «Հայաստանում սոցիալական ինտեգրման և ինքնաբավ կենսապահովման միջոցառումների խթանում» ծրագրի դրամաշնորհային համաձայնագիրը։ Ծրագրի ֆինանսավորումն տրամադրել է Ճապոնիայի սոցիալական զարգացման հիմնադրամը (JSDF)՝ 2,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ եռամյա դրամաշնորհի ձևաչափով։
Ծրագիրը կազմել է Համաշխարհային բանկը՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ համատեղ. այն իրականացվելու է Հայաստանի սոցիալական աշխատողներին ներկայացնող՝ հասարակական, շահույթ չհետապնդող ազգային մասնագիտական մարմնի կողմից։
«Ուրախ ենք ստորագրելու այս Համաձայնագիրը քաղաքացիական հասարակության կազմակերպության հետ, որը ճապոնական դրամաշնորհի շահառուն և այս ծրագիրն իրականացնող կառույցն է»,- նշեց Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնoրեն Սիլվի Բոսութղոն։ «Այս ծրագրի նպատակն է զբաղվածության հնարավորությունների բարելավման միջոցով ավելի լավ ինտեգրել խոցելի անձանց և օգնել նրանց դառնալ հասարակության ավելի ակտիվ անդամներ»։
«Ճապոնիայի կառավարության անունից ցանկանում եմ ընդգծել այս ծրագրի հույժ կարևորությունը», - նշեց Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Ջուն Յամադան։ «Ես խորապես համոզված եմ, որ ծրագիրը նպաստելու է խոցելի բնակչության կյանքի բարելավմանը՝ հատկապես Հայաստանի մարզերում, և դա իրականացվելու է  սոցիալական աշխատողների կարողությունների զարգացման և նախանշված շահառուների մասնագիտական վերապատրաստման միջոցով»։
Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կօգնի մեծացնել սոցիալական աջակցության նպաստներից և ծառայություններից օգտվելու հնարավորությունն ու ինքնազբաղվածության հարցում աջակցություն տրամադրել  հասարակության ավելի քան 11,000 խոցելի անդամների Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի, Լոռու և Շիրակի մարզերի քաղաքային և գյուղական համայնքներում։ Շահառուների ընտրության չափանիշներով առավելություն է տրվելու Ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում ընդգրկված՝ հաշմանդամ անդամ(ներ), մինչև 5 տարեկան երեխա և աշխատանքային տարիքի մոտիվացված չափահաս ունեցող տնային տնտեսություններին։
«Ծրագրի նպատակները համահունչ են կառավարության ներկայիս բարեփոխումների օրակարգին, հատկապես, խոցելի խմբերի զբաղվածության և ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունների խթանման իմաստով, ինչն աղքատության հաղթահարման ամենահուսալի եղանակն է», - նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը։ «Նախարարությունը շարունակելու է օժանդակել ծրագրի իրականացմանը՝ խրախուսելով շահառուների ինքնաբավ կենսապահովման մեխանիզմները»։
Ծրագիրը, մասնավորապես, աջակցելու է՝
• սոցիալական դեպքի վարման համակարգի զարգացմանը, որով կատարվում է շահառուների կարիքների գնահատում և ուղղորդում տարբեր ծառայություններ, այդ թվում՝ բուժօգնության տրամադրում, արտակարգ իրավիճակներում աջակցություն, երեխաների համար կրթական հաստատությունների հասանելիություն, մասնագիտական ու սոցիալական հմտությունների ուսուցում, հոգեթերապիայի և սոցիալական վերականգնման ծառայություններ, ինչպես նաև իրավաբանական խորհրդատվություն։ Այս նորարարությամբ գործի է դրվում անհատական դեպքի վարման մոտեցումը, որը թույլ է տալիս աշխատել ամենախոցելի և մարգինալացված բնակչության հետ՝ հասնելով մոտ 6000 ընտանեկան նպաստ ստացողների,
• մոտավորապես 300 շահառուների ինքնազբաղվածության հնարավորությունների ընդլայնմանը գործարարություն թեմայով ուսուցման և դրամաշնորհների տրամադրման միջոցով, որոնք նրանց կօգնեն դուրս գալ Ընտանիքների անապոհության գնահատման համակարգից։ Հիմնականում աջակցություն կստանան գյուղատնտեսության, (պարենային/ոչ պարենային ապրանքների) արտադրության/վերամշակման, հյուրատնային և հանրային սննդի, արվեստի և մշակույթի, ժամանցային ու առևտրի ոլորտում տնտեսական գործունեության տեսակները։ Բացի այդ, այս բաղադրիչով աջակցություն կտրամադրվի ընտանեկան նպաստի ծրագրի շահառուներին՝ ինքնազբաղվածության գործող ծրագրերում տեղավորմանը, ինչպես նաև կտրամադրվի վերապատրաստում, գիտելիք և տեղեկատվություն և խորհրդատվություն ինքնազբաղվածության հնարավորությունների մասին։ Ընդհանուր առմամբ, այս բաղադրիչը կօգնի հասարակության մոտ 5000 խոցելի անդամների։
Առաջարկվող գործողությունները կամրապնդեն համայնքային ու տարածքային սոցիալական աշխատողների դերը՝ ընտանիքների համար առկա սոցիալական աջակցության նպաստների ու ծառայությունների հասանելիությունը բարելավելու հարցում։ Այս ծրագրով մեթոդական աջակցություն կտրամադրվի 200 սոցիալական աշխատողի և կզարգացվեն նրանց կարողությունները՝ թիրախային շրջաններում դեպքերի արդյունավետ վարման համար։
JSDF-ը հիմնադրվել է Ճապոնիայի կառավարության և Համաշխարհային բանկի կողմից՝ որպես ամենից անապահով և խոցելի խմբերին ուղիղ աջակցության տրամադրման մեխանիզմ, որը գործում է Համաշխարհային բանկի կողմից սահմանված երկրներում։ Նպատակն է  զարգացնել նրանց հնարավորությունները, հզորացնել  և ամրապնդել նրանց մասնակցությունը սոցիալական և տնտեսական կյանքում։ Հիմնադրամը կառավարվում է Համաշխարհային բանկի կողմից։

Today the World Bank Country Manager for Armenia Sylvie Bossoutrot and President of the Armenian Association of Social Workers (AASW), Mira Antonyan signed a Grant Agreement for "Promoting Social Inclusion and Self-Reliant Livelihood Activities in Armenia”project. Funds for the project are generously provided by Japan Social Development Fund (JSDF)through a three-year grant of $2.7 million.
Theproject has been designed by the World Bank in partnership with the Ministry of Labor and Social Affairs of Armeniaand will be implemented by the Association of Social Workers– a non-governmental, not-for-profit national professional representative body of social workers in Armenia.
“We are pleased to sign this Agreement with a civil society organization, as a recipient and implementing agency for this Project supported by a Japanese Grant,” says Sylvie Bossoutrot, World Bank Country Manager for Armenia. “This project will aim to better integrate vulnerable people and help them become active participants of society by improving their employment opportunities.”
"On behalf of Japanese Government, I would like to highlight the extreme importance of this project”, says Yun Yamada, Ambassador of Japan to Armenia. “I am deeply convinced that this project contributes to the enhancement of the life of vulnerable people, especially in the regions of Armenia, through the capacity building of social workers and vocational training for targeted people.”
The project is expected tohelp increase access to social assistance benefits and services and provide self employment support to about 11,000 vulnerable members of society in urban and rural communities in Ararat, Armavir, Kotayk, Lori and Shirak regions of Armenia. Beneficiary selection criteria will favor Family Benefit Program (FBP) recipient households with a disabled member(s), children up to 5 years old, and a working age adult with high motivation.
“The project objectives are strongly aligned with current reform agenda of the Government, especially from the perspectives of encouragement of employment and entrepreneurial initiatives of vulnerable groups as the most reliable way to overcome poverty,” says Zaruhi Batoyan, Minister of Labour and Social Affairs of Armenia. “The Ministry will continue its support to the project implementation to promote beneficiaries’ self-reliant livelihood mechanisms.”
Specifically, this project will support:
• Developing asocial case management system to assess beneficiaries’ needs and refer them to various types of services including, provision of medical assistance, emergency support, access to educational institutions for children, professional and life skills training, psychotherapeutic and social rehabilitation services, as well as legal advice.This innovation will leverage the individualized case management approach to reach out to the most vulnerable and marginalized population, reaching around 6,000 family program recipients.
• Enhancing self-employabilityof around 300 beneficiaries through business training and provision of grants, which could help them graduate out of the Family Benefit Program. The main types of businesses supported will cover areas such asagriculture, production/processing (of food/non-food goods), accommodation and food service, arts and culture, entertainment, and trade.Additionally, this component will support placing FBP beneficiaries in the existing self-employment programs, as well as providing them with capacity building, knowledge sharing, and advice on self-employment opportunities. Overall, this component will support around 5,000 vulnerable members of society.
The proposed activities will strengthen the role of community-based and territorial social workers for improving access of families to available social assistance benefits and services. Under the project 200 social workers will receive methodological support and capacity building to implement effective social case management in target areas.
The JSDF was established by the Government of Japan and the World Bank as a mechanism to provide direct assistance to the poorest and most vulnerable groups in eligible World Bank countries. The aim is to enhance their capacities, strengthen their empowerment and participation in society and economic life.