Լուկաշենկո. Հաղթանակի շքերթը Մինսկում դարձել է միակը հետխորհրդային տարածքում (Տեսանյութ)
Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ զորահանդեսը, որն անցկացվում է այսօր Մինսկում, հետխորհրդային տարածքում միակն էր, հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ ելույթ ունենալով շքերթից առաջ:
«Եվ թող այս տարի Մինսկում անցկացվող զորահանդեսը հետխորհրդային տարածքում դառնա միակը, այն կանցկացվի ի պատիվ խորհրդային բոլոր  զինվորների, որոնք աշխարհն ազատագրեցին նացիզմից», - ընդգծել է Լուկաշենկոն:
Շքերթին մասնակցել է մոտ 3 հազար զինծառայող և ավելի քան 150 միավոր տեխնիկա, 36 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ օդային շքերթով անցել են  մայրաքաղաքի վրայով:

Парад Победы в Минске стал единственным на постсоветском пространстве – Лукашенко (Видео)
Военный парад к 75-летию Победы в Великой Отечественной войне, который проходит сегодня в Минске, стал единственным на постсоветском пространстве, заявил президент Беларуси Александр Лукашенко, выступая перед началом парада.
"И пусть в этом году военный парад в Минске станет единственным на постсоветском пространстве, он пройдет в честь всех советских воинов, освободивших мир от нацизма", - подчеркнул Лукашенко.
В параде приняли участие около 3 тыс. военнослужащих и свыше 150 единиц техники, в воздушном параде над столицей пролетели 36 самолетов и вертолетов.