Եվրոպայի խորհուրդն անհրաժեշտ է համարում մարդու իրավունքների հարցերով մարմինների մուտքը չլուծված հակամարտություններով, այսպես կոչված, «մոխրագույն գոտիներ»
13/05/2020 16:03
Այսպես կոչված, «մոխրագույն գոտիներում» ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից Եվրոպայի խորհրդի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ, Aysor.am-ին հայտնել է ԵԽ մամուլի քարտուղար Տատյանա Բաևան:
«Եվրախորհրդի դիրքորոշումն, այսպես կոչված, «մոխրագույն գոտիներում» մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ չի փոխվել», - ասել է Բաևան՝ ի պատասխան Եվրախորհրդին ուղարկված հարցմանը:
Ավելի վաղ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը հայտարարել էր մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցով մարմինների մուտքը չլուծված հակամարտությունների տարածքներ, այսպես կոչված, «մոխրագույն գոտիներ», ապահովելու կարևորության մասին:
«Մեր անդամ պետությունների բոլոր քաղաքացիները պետք է ամբողջությամբ պաշտպանված լինեն Կոնվենցիայով, անկախ այդ շրջաններում փաստացի հսկողությունից կամ դրանց կարգավիճակից: Գլխավոր քարտուղարը պարտավոր է ջանքեր գործադրել ապահովելու համապատասխան մարմինների մուտք՝ կապ պահպանելով բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, որոնց թվին են դասվում անդամ պետության իշխանությունները և դե ֆակտո իշխանությունները, ինչպես նաև ցանկացած անդամ պետություն, որը կարող է հեշտացնել մոնիտորինգը», - հայտարարել էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարը:

Совет Европы считает необходимым доступ органов по правам человека в так называемые «серые зоны» с нерешенными конфликтами
13/05/2020 15:57
Позиция Совета Европы по вопросу защиты прав людей, проживающих в так называемых «серых зонах», остается неименной, заявила Aysor.am пресс-секретарь СЕ Татьяна Баева.
«Позиция Совета Европы в отношении защиты прав человека в так называемых «серых зонах» не изменилась», - сказала Баева в ответ на отправленный в СЕ запрос.
Ранее генеральный секретарь СЕ Мария Пейчинович Бурич заявляла о важности обеспечения доступа органов по правам человека в районы с неразрешенными конфликтами и так называемые «серые зоны».
«Все граждане наших государств-членов должны быть полностью защищены Конвенцией, независимо от фактического контроля в этих районах или их статуса. Генеральный секретарь обязан добиваться доступа соответствующих органов Совета Европы в эти районы в тесном контакте со всеми заинтересованными сторонами, включая юридические органы государства-члена и де-факто власти, а также с любым государством-членом, которое может облегчить мониторинг», - заявляла генсек СЕ.