USAID-ն ավելացրել է Հայաստանին տրամադրվող օժանդակությունը 11,5 միլիոն դոլարով
Մայիսի 13-ին ԱՄՆ Միջազային զարգացման գործակալության և Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի միջև ստորագրվել է Առավել մասնակցային, արդյունավետ և հաշվետու կառավարման զարգացմանն ուղղված համագործակցության համաձայնագրի փոփոխությունը, որով համաձայնագրի ներքո տրամադրվող օժանդակությունն ավելացվել է 11,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, տեղեկացնում է USAID-ը։
Այս փոփոխությամբ 2013թ․ ստորագրված համաձայնագրով հատկացվող օժանդակության ընդհանուր գումարը դարձավ 51,4 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Համաձայնագիրը միտված է աջակցելու ժողովրդավարական կառավարման լայնամասշտաբ բարեփոխումներին, որոնք իրականացվում են թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանն ուղղված նախաձեռնությունների խթանման, տեղական ինքնակառավարման և ապակենտրոնացման, ինչպես նաև մասնակցային ու ներառական ընտրական և քաղաքական գործընթացների ու իրավունքի գերակայության միջոցով։
ԱՄՆ ՄԶԳ օժանդակությունը նաև ուղղվում է քաղաքացիական հասարակության և մեդիա ծրագրերին, որոնք մեծացնում են քաղաքացիական ակտիվության ու իրազեկվածության մակարդակը և խթանում տեղեկատվության բազմազան և օբյեկտիվ աղբյուրների հասանելիությունը՝ առանձնակի շեշտադրելով մեդիագրագիտությունը։
Նաև ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության միջև ստորագրվեց Ավելի մրցունակ և զանազանեցված մասնավոր հատվածի շուրջ օժանդակության մասին համաձայնագրի փոփոխությունը, որով համաձայնագրի ներքո տրամադրվող օժանդակությունն ավելացվեց 7,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։
Այս փոփոխությամբ 2010թ․ ստորագրված համաձայնագրով հատկացվող օժանդակության ընդհանուր գումարը դարձավ 91,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Համաձայնագիրն աջակցում է Հայաստանին համակողմանի տնտեսական
աճի հասնելու հարցում, որի շնորհիվ ձևավորվում է արդյունավետ զբաղվածություն և զարկ է տրվում հավասար հնարավորություններին։
ԱՄՆ օժանդակությունը նպաստում է նորարարություններին, աշխատուժի կատարելագործմանը, առավել բարենպաստ գործարար միջավայրի ձևավորմանը և թիրախավորում է տնտեսության ռազմավարական նշանակության ճյուղերը՝ գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, էներգետիկա, ջրային ռեսուրսներ։
Բացի այդ, աջակցություն է ուղղվում հիմնական ենթակառուցվածքային ծառայությունների, այդ թվում՝ ձեռնարկությունների աճի և զարգացման համար կենսական նշանակություն ունեցող ջրային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների բարելավմանը։

Размер содействия USAID Армении увеличен на 11,5 млн долларов и достиг 51,4 млн. долларов
Агентство США по международному развитию (USAID) и аппарат премьер-министра Армении 13 мая подписали изменения в Соглашении о сотрудничестве по расширению вовлеченности, эффективности и отчетности управления, согласно которому размер предоставляемого в рамках этого документа содействия увеличено на 11,5 млн. долларов.
Размер содействия достиг 51,4 млн. долларов.
Соглашение нацелено на содействие масштабным реформам демократического управления, которые проводятся посредством стимулирования нацеленных на прозрачность и подотчетность инициатив, местного самоуправления и децентрализации, а также инклюзивных избирательных и политических процессов и верховенства права.
Содействие USAID также направляется на программы гражданского общества и медиа, которые повышают уровень гражданской активности и информированности, а также стимулируют доступность разнообразных и объективных источников информации с упором на медиаграмотность.
Также между USAID и Министерством экономики Армении подписано изменение в Соглашение о содействии для более конкурентоспособному и диверсифицированному частному сектору, согласно чему содействие, предоставляемое в рамках этого документа, увеличено на 7,5 млн. долларов.
Благодаря этому изменению, размер содействия, предоставляемого по подписанному в 2010 году данному соглашению, достиг 91,8 млн. долларов.
В рамках соглашения Армении оказывается содействие в вопросе достижения более всеобъемлющего экономического роста, благодаря чему формируется эффективная занятость и стимулируются равные возможности.
Содействие США способствует инновациям, совершенствованию труда, формированию более благоприятной бизнес-среды и нацелено на отрасли экономики, имеющие стратегическое значение: сельское хозяйство, туризм, энергетика, водные ресурсы.
Кроме того, содействие направляется на улучшение основных инфраструктурных услуг, в том числе, водных и энергетических инфраструктур, имеющих жизненно важное значение для роста и развития предприятий.