ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի հարցում պետք է առաջ գնանք. Փաշինյան
Մենք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ պայմանավորածություն ունենք, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի հարցում պետք է առաջ գնանք, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բայց նաև պետք է հասկանանք, որ ԵՄ-ում այսօր միգրացիան ամենասուր քաղաքական խնդիրն է: Մենք խնդիր ունենք, որ նախկինում վիզայի ազատականացման համաձանագրերի իրականացման արդյունքները շատ մեծ պրոբլեմներ են առաջացրել՝ քաղաքական պրոբլեմներ: Սա բավականին նուրբ թեմա է մեր և ԵՄ-ի համար և կարևոր է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համար:
Բայց մենք ցույց ենք տալիս, որ վերջին տարիներին ԵՄ երկրներից ապաստան հայցող քաղաքացիների թիվը 60 տոկոսով կրճատվել է: Սա շատ լուրջ փաստարկ է, և շատ եվրոպացի լիդերներ ընդունում են դա, որ Հայաստանի հետ բանակցություններ պետք է սկսել», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ կորոնավիրուսի նահանջի ֆոնին ՀՀ-ԵՄ բանակցություններն օր առաջ կմեկնարկեն:

Armenia, EU to proceed in Armenia-EU partnership agreement
Armenia has arrangement with the European partners to proceed in Armenia-EU partnership agreement, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at news conference today.
“We must also understand that today migration is the main political issue in the EU. We have an issue that previously the implementation of the agreements on liberalization of visa regime created serious problems, political problems. It is a rather sensitive issue for us and for the EU and is important for Armenia-EU relations,” the head of the government said.
“But we show that during the recent years the number of Armenian citizens applying for asylum in EU countries has reduced by 60%. It is a very serious argument and many leaders of the European countries admit that it is necessary to start negotiations with Armenia,” he said, voicing hope that on the background of the retreat of the pandemic the Armenian-EU negotiations will launch.