Արտահանողները փորձել են ապօրինի վաճառքի հանել մի երկրում, որը չէին կարող անել. Փաշինյանը մեկնաբանեց մաքսանենգ ծխախոտի մասին Մինասյանի հայտարարությունը
16/05/2020 13:48
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայլ Մինասյանը օրերս սկանդալային բացահայտում էր արել՝ հայտարարելով, որ Հայաստանից կարանտինի օրերին մի ամբողջ ինքնաթիռ մաքսանենգ ծխախոտ է արտահանվել, իբր, Աֆղանստան, բայց նախատեսված է եղել վաճառել Ռուսաստանի Դաշնությունում:
Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ իր կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի եղբոր՝ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանին վերաբերող հարցին, ըստ որի, նա մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտ է արտահանել։
«Ես ուզում եմ արձանագրել, որ ծխախոտի արտահանման հարցում ՊԵԿ-ն ապօրինություն թույլ չի տվել: Այդ արտահանողներն իրենք են, որ պետք է արտահանեին երրորդ երկիր և փորձել են ապօրինի կերպով վաճառքի հանել մի երկրում, որը չէին կարող անել։ Այդ հարցով այդ երկրի իրավապահ մարմինները պետք է զբաղվեն և բոլոր մեղավորներին պատժեն», - ասաց վարչապետը։
Նա չմեկնաբանեց Մինասյանի ևս մեկ բացահայտում, որ այդ մաքսանենգ սխեման ղեկավարել են իր ընտանիքի անդամները, այդ թվում՝ Հրաչյա Հակոբյանը:
«Կնոջս եղբորը վերաբերող դրվագին ես տեղյակ եմ, Հրաչյան դատական հայց է ներկայացրել։ Ուրախ եմ, որ տեղի կունենա հրապարակային դատական պրոցես, և այդ հարցին ոչ թե ես պատասխանելու կարիք ու անհրաժեշտություն կունենամ, այլ դատական պրոցեսի ընթացքում բոլորդ հնարավարություն կունենաք տեսնելու՝ ինչն է ճիշտ, ինչը՝ սխալ», - ասաց Փաշինյանը:

Exporters tried to illegally sell cigarettes in a country they were not allowed to: Armenia’s PM on ex-ambassador's statement on smuggled cigarettes
Armenia’s former ambassador to Holy See Mikayel Minasyan stated recently that a whole plane of smuggled cigarettes has been supposedly taken out of Armenia to Afghanistan but it was envisaged for Russia.
Asked to refer to the statement of the ex-ambassador, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the State Revenue Committee has not committed any illegality regarding cigarette export.
“I want to state that the State Revenue Committee has not committed any illegality regarding export of cigarettes. The exporters were to export to third countries and tried to sell illegally in a country they should not to,” he said, adding that the law enforcement bodies of that country must deal with the issue and punish all the guilty.
The head of the government though did not comment on Minasyan’s revelation that this smuggling scheme was managed by members of Pashinyan's family, including his wife’s brother, My Step deputy Hrachya Hakobyan.
“I am aware of the episode relating to my wife’s brother, Hrachya has filed a lawsuit. I am glad that a public judicial process will take place and there will be no need for me to answer this question, instead all will have an opportunity to see during the judicial process what is true and what is not,” Pashinyan stressed.