Պարգև սրբազան. «Վարչապետի խոսքերը չեմ մեկնաբանում, բայց ոչ մի հայ ղեկավար հող զիջելու ցանկություն չի ունեցել» (Տեսանյութ)
19/05/2020 14:56
Ես չեմ կարող վարչապետի խոսքերը մեկնաբանել, դա իմ իրավասությունը չէ։ Այս մասին Aysor.am-ի «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում, անդրադառնալով հարցին՝ ինչո՞ւ է Հայաստանի վարչապետը հայտարարում, որ Արցախի հարցում հրաժարվել են հող հանձնելու նախորդների ժառանգությունից, ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։
«Ես հասկանում եմ, որ այդ ժառանգությունը եկել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանից, Քոչարյանով, Սերժ Սարգսյանով, այսօր բարդվել է մեր վարչապետի ուսերի վրա։ Բայց ես շատ լավ գիտեմ, որ ոչ մի հայ ղեկավար ցանկություն չուներ մի թիզ հող զիջելու, ոչ մի ղեկավար։ Միայն կար մեկ վտանգ, եթե աշխարհի բոլոր գերտերություններն ուղղակի համախմբվեն և ստիպեն, սպառնան, միգուցե այդ դեպքում ստիպված լինենք ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել։ Բայց դա՝ դժվար թե։ Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ տարբեր գերտերություններ տարբեր շահեր ունեն, որոնք միշտ չէ, որ համընկնում են, բարեբախտաբար», - ասել է Պարգև սրբազանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե բանակցային գործընթացում որպես անվտանգային երաշխիքներ առաջարկվող դրույթներն այժմ գոնե որոշակի հստակություն ունե՞ն՝ Պարգև սրբազանն ասել է.
«Հիմա էլ է անորոշ։ Ինչ-որ առաջարկում են, երբ խոսում են, անորոշ բաներ են։ Սկզբից հինգ շրջաններ տվեք, լավ, զորքերը հանեք, հետո կտաք երկու շրջան, խաղաղապահ զորքեր կգան, հետո Արցախում հանրաքվե կանեն ստատուսի վերաբերյալ, փախստականներին հետ կբերեն։ Դուք հասկանո՞ւմ եք՝ սա լրիվ միակողմանի քաղաքականություն է ի վնաս մեզ, և ոչ մի անվտանգության երաշխիք, իսկ ստատուսի մասին ընդհանրապես հստակ ոչ մի խոսք չկա։ Բա լավ՝ ի՞նչը պետք է զիջենք, հանուն ինչի՞»։

Я не могу комментировать слова премьер-министра, но ни один руководитель Армении не хотел сдавать земли – архиепископ Паргев Мартиросян
19/05/2020 17:52
Я не могу комментировать слова премьер-министра, это не моих правомочиях. Об этом заявил в интервью программе «Profile» Aysor.am предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян, касаясь вопроса, почему премьер-министр Армении заявил, что отказывается в вопросе Арцаха от наследия прежней власти сдавать земли.
«Я понимаю, что это наследство идет от Левона Тер-Петросяна, Кочаряна, Сержа Саргсяна и сегодня свалилось на плечи премьер-министра. Но я очень хорошо знаю, что ни один руководитель Армении ни пяди земли не хотел уступить, ни один руководитель. Была только одна опасность, если все сверхдержавы мира просто объединятся и заставят, будут угрожать, возможно, в этом случае вынуждены будут предпринять какие-то шаги. Но это вряд ли произойдет. Мы очень хорошо понимаем, что разные сверхдержав преследуют разные интересы и они, к счастью, не всегда совпадают», - сказал Паргев Србазан.
Касаясь вопроса, есть ли сейчас хоть какая-то определенность в предлагаемых альтернативных гарантиях безопасности в переговорном процессе, архиепископ Паргев Мартиросян заявил:
«Сейчас тоже неопределенно. То, что предлагают, когда говорят – неопределенно. Сначала верните пять районов, ладно… выведите войска, потом вернете еще два района, разместят миротворческие силы, а потом в Арцахе проведут референдум по вопросу статуса, вернутся беженцев. Вы понимаете, это полностью односторонняя политика, во вред нам, и нет никакой гарантии безопасности, а о статусе вообще нет никакого четкого слова. Тогда, что мы должны уступить, во имя чего?»