Եթե Ադրբեջանի զորավարժությունները սպառնլիք պարունակեն, առանց վարանելու տեղում կանխարգելիչ միջոցներ կձեռնարկվեն. ՊՆ փոխնախարար
20/05/2020 17:02
Կարծում եմ, որ այս ծավալի զորավարժությունն առանց պլանավորելու հնարավոր չէր անել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը՝ խոսելով Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժությունների մասին:
«Կան միջազգային պարտավորություններ, երբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ և համապատասխան պայմանագրերին միացած երկիր, պարտավորություններ ունի, որոնք պետք է իրականացնի: Բայց մենք արդեն սովոր ենք հակառակորդի նման գործելաոճին: Այդ զորավարրժությունը որևիցե լարվածություն հայկական սահմաններին՝ ո՛չ Հայաստանի Հանրապետության, ո՛չ էլ Արցախի Հանրապետության համար չի առաջացրել», - նշեց պաշտոնյան:
Բալայանն ընդգծեց՝ եթե զգան, որ ադրբեջանական գործողությունները Հայաստանի կամ Արցախի կամ համար սպառնլիք կպարունակեն, առանց վարանելու տեղում կանխարգելիչ միջոցներ կձեռնարկվեն:
«Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը դրա մասին քաջատեղյակ է, քանի որ մենք նախօրոք դրա մասին հայտարարել ենք: Նորից եմ ասում՝ անհանգստանալու կարիք չկա, այդ գործելաոճը քանի տարի է արդեն գնում է, և մենք դրան պատրաստ ենք, որոշակի փոփոխութուն մեր մարտական պարտականության կրման վրա չկա: Իհարկե, զգոնությունն ավելի բարձացրել ենք, բայց որևիցե արտակարգ միջոցառում, որպես այդպիսին, չենք ձեռնարկել, որովհետև մենք ամեն ինչ միշտ սպասում ենք հակառակորդից», - նշեց փոխնախարարը:

Если военные учения Азербайджана будут представлять угрозу, последуют превентивные меры – замминистра обороны Армении
20/05/2020 17:59
Считаю, что военные учения такого масштаба невозможно было провести без планирования, заявил сегодня в беседе с журналистами заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян, комментируя проводимые в Азербайджане военные учения.
«Есть международные обязательства, и Республика Азербайджан как член ОБСЕ и присоединившееся к соответствующим договорам государство имеет обязательства, которые должна выполнять. Но мы привыкли к подобному стилю Азербайджана. Эти военные учения не вызывают какой-либо напряженности на армянских границах», - отметил заместитель министра обороны.
Габриел Балаян подчеркнул, что если почувствуют, что действия Азербайджана представляют угрозу для безопасности Армении или Арцаха, несомненно, будут предприняты превентивные меры.
«Полагаю, международное сообщество прекрасно знает об этом, поскольку мы заранее заявили об этом. Повторяю, причин для беспокойства нет, этот стиль действий продолжается уже несколько лет и мы готовы к этому. Изменений в боевом дежурстве с нашей стороны нет. Конечно, повышена бдительность, но каких-либо экстренных мероприятий как таковых мы не предпринимаем, поскольку мы постоянно ожидаем от противника всего», - отметил замминистра обороны.