Զելենսկին Պուտինի հետ ուղիղ բանակցությունների անհրաժեշտություն է տեսնում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ համոզված է Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ ուղիղ բանակցությունների անհրաժեշտության հարցում:
«Ես ինձ ևս մի քանի ամիս եմ տալիս, որպեսզի մենք կարողանանք դիվանագիտական ելք գտնել այս իրավիճակից՝ համաձայն Մինսկի համաձայնագրերի: Ես չէի ցանկանա օգտագործել «B» և «C» պլանները: Չնայած այն բանին, որ հասարակությունը միանշանակ չէ գնահատում Զելենսկու և Պուտինի միջև ուղիղ բանակցությունները, ես վստահ եմ, որ մենք պետք է անենք դա», - ասել է Զելենսկին լրագրողների հետ հանդիպմանը:
Նա ավելացրել է. «Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի նախագահին, ապա մենք պետք է խոսենք նրանց հետ, պետք է բանակցենք»:

Зеленский уверен в необходимости прямых переговоров с Путиным
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что уверен в необходимости прямых переговоров с российским лидером Владимиром Путиным.
«Даю себе еще несколько месяцев, чтобы всё-таки «додавить» и мы могли найти дипломатический выход из этой ситуации по минским договоренностям. Я не хотел бы использовать план «Б» и «С». Несмотря на то, что общество по-разному оценивает прямые переговоры Зеленского и Путина, я уверен, что мы должны это делать», — сказал Зеленский на пресс-конференции.
Он отметил — «что касается президента России, мы ничего с этим не сделаем, мы должны с ними разговаривать, должны договариваться».