ԱՄՆ-ն պահանջել է Պարսից ծոցում իր ռազմանավերին 100 մետրից մոտ չգնալ
ԱՄՆ ՌԾՈՒ-ն սպառնացել է ուժ կիրառել Արաբական ծովում, Պարսից և Օմանի ծոցերում ամերիկյան ռազմանավերին 100մ-ից մոտ եկողների նկատմամբ:
Համապատասխան զգուշացմանը նախորդել են վերջերս տարածաշրջանում ամերիկյան և իրանական նավերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած դեպքերը: Հայտարարությունը հրապարակել է ԱՄՆ հետախուզական ազգային գործակալությունը:
«Վերջերս գրանցված իրադարձությունների հետ կապված՝ անվտանգության բարձրացման, անորոշությունը նվազագույնի հասցնելու և սխալ հաշվարկների հավանականությունը նվազեցնելու նպատակով, միջազգային ջրերում և նեղուցներում ԱՄՆ նավատորմի նավերից պետք է առնվազն 100 մետր հեռավորություն պահպանվի։ ԱՄՆ ՌԾՈՒ նավերին 100 մետրից մոտ գնացած ուժերը կարող են որպես սպառնալիք դիտարկվել, և դրանց նկատմամբ կարող են օրինական պաշտպանական միջոցներ ձեռնարկվել», - ասվում է հայտարարությունում:
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի հինգերորդ նավատորմի մամուլի ծառայությունն ապրիլի 15-ին տարածել էր հայտարարություն, որի համաձայն՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմական մոտորանավերը վտանգավոր զորավարժություններ են անցկացրել Պարսից ծոցում ամերիկյան մի քանի ռազմանավերի մոտ:
Դրանից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ հրահանգել է ոչնչացնել ամերիկյան նավերի համար խոչընդոտ հանդիսացող իրանական ցանկացած մոտորանավ:

США потребовали не приближаться к их кораблям в Персидском заливе ближе, чем на 100 м
ВМС США пригрозили применением силы в случае приближения к их военным кораблям в Персидском заливе, Аравийском море и Оманском заливе ближе, чем на 100 м. Соответствующее предупреждение опубликовано во вторник Национальным агентством геопространственной разведки США после инцидентов с участием американских и иранских кораблей в регионе.
"В связи с недавними событиями с целью повышения безопасности, минимизации неопределенности и уменьшения вероятности просчетов всем судам следует соблюдать безопасную дистанцию не менее 100 м от кораблей ВМС США в международных водах и проливах. Вооруженные суда, подошедшие ближе, чем на 100 м, к кораблям ВМС США, могут быть расценены как угроза, и в отношении них могут быть применены законные оборонительные меры", - говорится в уведомлении.
Пресс-служба Пятого флота ВМС США 15 апреля выступила с утверждением, согласно которому военные катера иранского Корпуса стражей исламской революции совершали опасные маневры близ нескольких американских боевых кораблей в Персидском заливе.
После этого президент США Дональд Трамп сообщил, что дал указание ВМС уничтожать любые иранские катера, создающие препятствия американским кораблям на море.