Վաղվանից ասիմպտոմ դեպքերով պացիենտները չեն հոսպիտալացվի․ նախարար
Ամենայն հավանականությամբ, վաղվանից չեն հոսպիտալացվի այն քաղաքացիները, որոնց մոտ կախտորոշվի կորոնավիրուս, բայց նրանք փաստացի բուժման կարիք չեն ունենա, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Վաղվանից, ամենայն հավանականությամբ, հյուրանոցներում և հիվանդանոցներում գտնվող թեթև սիմպտոմներով կամ առանց սիմպտոմների պացիենտներին կուղարկենք տուն, որպեսզի նրանք շարունակեն իրենց ինքնամեկուսացումը առողջության առաջնային պահպանման հաստատությունների հսկողության ներքո», - ասաց Թորոսյանը։
Նախարարն ընդգծեց, որ նման պացիենտները ոչ թե զրկվելու են բժշկական օգնությունից, այլ փոխվելու է հիվանդության վարման ռազմավարությունը։
«Շատ քիչ երկրներ կան, որ ասիմպտոմ ձևերին պահել են մեկուսացված վիճակում և բուժօգնություն ցույց տվել հիվանդանոցներում կամ հյուրանոցներում։ Մենք մինչ այսօր նման ձև ենք վարվել, վաղվանից կանցնենք այլ մարտավարության», - ասաց նա։

Asymptomatic patients not to be hospitalized from tomorrow: minister
Citizens with confirmed coronavirus but without symptoms will not be hospitalized from May 22, Armenia’s health minister Arsen Torosyan told the reporters today.
“More probably from tomorrow the patients with light symptoms or without them will be sent home to continue their self-isolation in their homes under the medical control,” Torosyan said.
The minister stressed that such patients will not be deprived from medical assistance, it is just the matter of change of strategy of managing the disease.
“There are very few countries which keep the asymptomatic patients in isolation in hospitals or hotels. We did so till now, but from tomorrow we will change our strategy,” he said.