Կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված մեր գործերը լավ չեն. իրավիճակը շատ ավելի լուրջ է. Վարչապետ (Տեսանյութ)
21/05/2020 10:23
Կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված մեր գործերը լավ չեն, կառավարության այսօրվա նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երեկ արձանագրվել է 335 նոր դեպք, արձանագրվել է 70 մահ», - ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հանրության շրջանում քննարկվում է, որ կառավարությունը մարդկանց փող է տալիս՝ նրանք համաձայնվեն դառնալ կորոնավիրուսի պացիենտ։
«Ու դա ունի կոնկրետ բացատրություն, իբր, միջազգային օգնություն ստանալու համար շատ կարևոր է հիվանդների ու մահերի թիվը», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ կորոնավիրուսի առաջին օրվանից կառավարությունը որևէ ոչ ստույգ տեղեկատվություն հանրությանը չի հաղորդել։
«Ի վերջո, մեր կառավարությունը որևէ մանիպուլյատիվ գործողություն ու տեղեկություն չի փոխանցել հանրությանը։ Իրավիճակը շատ ավելի լուրջ է, քան պատկերացնում ենք, պետք է խստագույն միջոցներ ձեռնարկել», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ պետք է կարողանան ապահովել կարանտինային պայմաններ՝ առանց կարանտին հայտարարելու։
Պետական կառավարման մարմիններում, վարչապետի խոսքով,  առանց դիմակի կարող են լինել միայն այն ժամանակ, երբ աշխատասենյակներում միայնակ են։
«Պարետատունն անցնում է աշխատանանքերի ավելի ինտենսիվ ռեժիմի, ոստիկանությունը պետք է անցնի ավելի խիստ հսկողության», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ երեկ նկատել է՝ տաքսիների մեջը չեն պահվում հակահամաճարակային կանոնները։ Նա ասաց, թե այս առումով պետք է անցնել ավելի խիստ հսկողության։
«Պետք է պահել սոցիալական հեռավորություն, իրար հետ շփվելիս պետք է պարտադիր հաղորդակցվել՝ դիմակ կրելով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ կոչ անելով, խնդրելով, որ փչացած հեռախոսի մեխանիզմով կեղծ լուրեր չտարածել կորոնավիրուսի մասին։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե իր համար կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կա մեկ գերարդյունավետ միջոց՝ անհատական պատասխանատվությունը:

Armenia’s PM says the situation with coronavirus very serious, calls for stricter control
The situation with the coronavirus pandemic is not good, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting today.
“Yesterday we have recorded 335 new cases, the death toll is 70,” the prime minister said.
Nikol Pashinyan said talks are being circulated among public as if the government gives money to people for them to agree to become coronavirus patients.
“And they have concrete explanation to it – as if it is necessary to show a big number of patients and deaths for receiving international assistance,” he said.
Pashinyan also stressed that from the very first case the government has not hidden information from the public.
“Eventually, our government has not conveyed manipulative information to the people. The situation is much more serious than we imagine, it is necessary to undertake strictest measures,” the prime minister said.
He stressed it is necessary to ensure quarantine conditions without declaring quarantine.
In state governance bodies the employees must take off masks only when they are alone in their cabinets.
“The Commandant’s Office passes to more intensive working regime. The police must pass to stricter control,” he said.
Pashinyan also said that he has noticed that anti-epidemic rules are not kept in taxis and instructed to pass to stricter control.
“It is necessary to keep social distancing, contact with each other only wearing masks,” the head of the government said, urging not to spread false news about coronavirus.
He said for him there is only one most effective means to fight against coronavirus and it is individual responsibility.