Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար մեր երկրին մինչև տարեվերջ անհրաժեշտ է լինելու 300 մլն դոլար․ Արսեն Թորոսյան
21/05/2020 12:37
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը մինչև օրս կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար ծախսված գումարը կատաստրոֆիկ ցածր է համարում։
«Մինչև այժմ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար հատուկ բացված հաշվեհամարին փոխանցվել է մոտ 1 մլրդ 98 մլն դրամ, 2 մլրդ 15 մլն դրամ մենք ստացել ենք պետբյուջեից, ևս 1 մլրդ 420 մլն շուտով կստանանք պետական բյուջեից․ ընդամենը 4 մլրդ 540 մլն դրամ։ Այս պահի դրությամբ փաստացի ծախսը, որը դուրս է եկել հաշվեհամարից, այսինքն՝ վճարվել է, կազմել է 2.4 մլրդ դրամ և ես սա համարում եմ շատ փոքր թիվ նման լայնածավալ միջոցառման համար, կատաստրոֆիկ փոքր թիվ։
Տարբեր գնահատականներով մեր երկրին այս գործողությունների համար մինչև տարվա վերջ անհրաժեշտ է լինելու մոտ 300 մլն դոլար», - ասաց նախարար:

Для борьбы с COVID-19 нашей стране необходимо до конца года 300 млн. долларов – Арсен Торосян
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян считает, что до сих пор на борьбу с коронавирусом потрачено катастрофически мало средств.
«По сей день на специальный счет для борьбы с коронавирусом перечислено около 1 млрд. 98 млн. драмов, 2 млрд. 15 млн. драмов мы получили из госбюджета, вскоре получим еще 1 млрд. 420 млн. из государственного бюджета. На данный момент фактический расход со специального счета составляет 2.4 млрд. драмов. Я считаю, что это очень маленькая цифра для такого масштабного мероприятия, катастрофически маленькая цифра.
По разным оценкам, нашей стране для этих действий до конца года потребуется около 300 млн. долларов», - отметил министр здравоохранения.