Ադրբեջանի պատերազմի սպառնալիքները և ռազմատենչ կեցվածքը որևէ ազդեցություն չեն կարող ունենալ Արցախում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների վրա. ՀՀ ԱԳՆ
21/05/2020 14:07
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը մեկնաբանել է Արցախի նորընտրի նախագահի՝ Շուշիում կայանալիք երդմնակալության վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից արված հայտարարությունը:
«Հարկ եմ համարում նշել, որ պատերազմի սպառնալիքները և ռազմատենչ կեցվածքը՝ լինեն դրանք հայտարարությունների, թե միջազգային հաձնառությունների խախտմամբ անցկացվող լայնամասշտաբ զորավարժությունների տեսքով, Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման ավանդական բաղադրիչներն են, որոնք որևէ ազդեցություն չեն կարող ունենալ ղարաբաղյան հիմնահարցում հայկական կողմերի դիրքորոշումների և Արցախում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների վրա:
Այնուհանդերձ, դրանք միանշանակորեն վնասում են խաղաղության նպաստող միջավայրի ձևավորմանը, որն անհրաժեշտ է բովանդակային հարցերի դիտարկման համար: Հայաստանը հավատարիմ է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Արցախի ժողովրդին ժողովրդավարական գործընթացների արդյունքում իշխանություն ձևավորելու կապակցությամբ՝ ցանկանում ենք վերահաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կշարունակի սերտորեն համագործակցել խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդին ներկայացնող նոր իշխանությունների հետ և այդ համատեքստում հետևողականորեն պաշտպանել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումն՝ առանց որևէ սահմանափակման», - ասված է ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանությունում։

Угрозы войны и воинственное поведение Азербайджана никоим образом не могут повлиять на демократические процессы в Арцахе – МИД Армении
21/05/2020 15:44
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявления МИД Азербайджана о предстоящей церемонии инаугурации новоизбранного президента Арцаха в Шуши.
«Считаю необходимым отметить, что угрозы войны и воинственное поведение, будь то в форме заявлений или широкомасштабных военных учений проводимых в нарушение международных обязательств, являются традиционными компонентами неконструктивной позиции Азербайджана, которые никоим образом не могут повлиять на позиции армянских сторон в нагорно-карабахском конфликте и на демократические процессы в Арцахе.
Тем не менее, они однозначно наносят ущерб формированию среды, способствующей миру, необходимой для рассмотрения субстантивных вопросов. Армения привержена исключительно мирному урегулированию конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Вновь поздравляя народ Арцаха с формированием правительства посредством демократических процессов, мы хотели бы подтвердить, что Республика Армения будет продолжать тесно сотрудничать с новыми властями, представляющими народ Арцаха в мирном процессе, и в этом контексте последовательно поддерживать реализацию права народа Арцаха на самоопределение без каких-либо ограничений», - говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Армении.