Արթուր Վանեցյանը ներկայացրել է սահմանադրական կարգով իշխանափոխության երեք տարբերակները («Հրապարակ»)
Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արթուր Վանեցյանը ծավալուն հարցազրույց է տվել «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրողներին։ Ներկայացնում ենք մի քանի ուշագրավ հատված այդ հարցազրույցից։
- Պարոն Վանեցյան, ի՞նչ ճանապարհով եք պատրաստվում իշխանության գալ, սպասելու եք հերթական ընտրությունների՞ն, թե՞ այլ միջոցներ գեներացնելով հասնելու եք արտահերթ ընտրությունների։ Ձեր կուսակցության գաղափարախոսությունը ո՞րն է լինելու, կարգախոս ունե՞ք։
- Մեր կուսակցության գաղափարախոսությունը լինելու է ցենտրիզմը՝ աջ ուղղվածությամբ, որովհետև ես շատ եմ կարևորում ավանդական արժեքներն ու ավանդույթների պահպանումը, բայց դա չի նշանակում, որ մենք լինելու ենք կոնսերվատիվ դաշտում գործող կուսակցություն, մենք լինելու ենք կենտրոնում գործող կուսակցություն։ Ամենակարևոր գաղափարն ու գաղափարախոսությունը լինելու է պետության շահի, պետության արժևորումն ու կարևորումը, և այդ ամենի հետ մեկտեղ՝ ես կարևորում եմ մեր ինքնության, մեր ազգային ավանդույթների պահպանումը։
Այսինքն՝ այն բոլոր արժեքները, որոնք սովորական հայ ընտանիքները, հայ մարդը պահել են ու պահպանել իրենց կյանքի ընթացքում։ Դեռևս հստակ կարգախոս մշակված չէ, բայց այն գաղափարները, որոնց շուրջ մենք համախմբվում ենք, կարելի է 2 բառով բնութագրել՝ «Առաջընթաց և ավանդույթներ»։
Այսինքն՝ մենք պետք է միշտ զարգանանք, առաջ գնանք աշխարհի հետ, բայց մեր ինքնությունը, մեր ազգային ավանդույթները պարտավոր ենք պահպանել։ Ինչ վերաբերում է նրան՝ հերթական կամ արտահերթ ընտրությունների արդյունքում, թե՞ այլ իրավիճակում կլինեն փոփոխություները, ապա ես կարող եմ ասել մի բան, որ ես կողմնակից եմ միայն սահմանադրական կարգով իշխանափոխությանը, սահմանադրական կարգի ցանկացած խախտում, որը չի բխում մեր օրենքներից, ինձ համար անթույլատրելի է։ Սահմանադրական կարգով ամենատրամաբանական փոփոխությունը հերթական խորհրդարանական ընտրություններն են, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն են, և 3-րդ տարբերակը՝ գործող Ազգային ժողովում քաղաքական ուժերի կողմից նախաձեռնվում է վարչապետի ու կառավարության փոփոխություն և ընտրվում է նոր վարչապետ։

Arthur Vanetsyan presents three options of change of power in accordance with constitutional order
Former director of National Security Service Arthur Vanetsyan who is the head of the Board of Trustees of Hayrenik (Homeland) Development Foundation has given an extended interview to Hraparak paper journalists.
One of the questions addressed to Vanetsyan was how he is planning to come to power. The journalist asked whether Vanetsyan will wait for regular elections or will reach extraordinary elections by generating other means. The journalist also asked what the ideology and slogan of the party will be.
In response, Vanetsyan said that it will be center-right party.
“I attach great significance to the traditional values and preservation of traditions, but it does not mean that the we will be a party acting in conservative field. Our prior idea and ideology will be highlighting state interest. Together with it, I attach big significance to the preservation of our identity, our national traditions,” he said.
Vanetsyan said they have not yet decided a clear slogan, but the ideas over which they consolidate may be described in two words – Progress and Traditions.
“We must always develop, progress with the world, but we are obliged to preserve our identity, our national traditions. As to whether the changes will be the result of the extraordinary elections or other situations, I can say one thing, I am for change of power iby exclusively constitutional order. Each violation of the constitutional order that does not stem from our laws is unacceptable for me,” Vanetsyan stressed, adding that according to the constitutional order, the most logical change is regular parliamentary elections, extraordinary parliamentary elections and the 3d option is that the parliamentary political forces initiate change of the prime minister and the government, and new prime minister is being elected.