«Ժողովուրդ». Սամվել Բաբայանը հնարավոր է պաշտոն ստանա Արցախում
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, Արցախի հերոս, «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Սամվել Բաբայանը պաշտոն կստանա: Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը գեներալ-լեյտենանտ Բաբայանին նշանակելու է Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար` փոխարինելով Վիտալի Բալասանյանին: Ու այս նշանակումը մեծ շոկ է լինելու Արցախի էլիտայի համար: Ինչու, որովհետև մեկ տասնամյակից ավելի Սամվել Բաբայանը, կարելի է ասել, վտարված է եղել իր հայրենիքից ու հիմա կրկին վերադառնում է` դարձյալ որպես պաշտոնյա, խորհրդարանում թվով երկրորդ խմբակցությունը ունեցող գործիչ:
Հիշեցնենք, որ 2000-2004 թվականներին ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դեմ մահափորձ կատարելու մեղադրանքով Բաբայանը ազատազրկման էր դատապարտվել 14 տարով, սակայն 4,5 տարի անց նրան ներում շնորհվեց։ Այդ ընթացքում Բաբայանի և նրա մերձավորների նկատմամբ տարաբնույթ ճնշումներ են գործադրվել, ընդհուպ նրան պատկանող սեփական տունը պետականացվեց և վերածվեց մանկապարտեզի:
Ու հիմա նրա հետ այսքան տարիների ընթացքում, մեղմ ասած, թշնամական հարաբերություններ ունեցող գործիչները և պաշտոնյաները անհարմար իրավիճակում են հայտնվել: Սա նշանակում է, որ Արցախի ներքին կյանքը դժվար թե խաղաղ լինի առաջիկա վերադասավորումների ժամանակ:

«Жоховурд»: Самвел Бабаян может получить должность
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что герой Арцаха, председатель партии «Единая Родина» Самвел Бабаян получит должность. Новоизбранный президент Арцаха Араик Арутюнян назначит генерал-лейтенанта Самвела Бабаяна секретарем Совета безопасности Арцаха, заменив Виталия Баласаняна.
«Это назначение станет большим шоком для элиты Арцаха, поскольку Самвел Бабаян более десяти лет, можно сказать, был выслан с родины и сейчас  снова возвращается как должностное лицо и деятель, у которого вторая по величине фракция в парламенте.
Напомним, Самвел Бабаян был приговорен к 14 годам лишения свободы за организацию покушения на действующего президента Нагорно-Карабахской Республики Аркадия Гукасяна в 2002-2004гг., однако спустя 4,5 года был помилован. За этот период на Бабаяна и его близких оказывалось различное давление, вплоть до экспроприации государством его собственного дома и превращения в детский сад.
Сейчас, спустя столько лет, враждебно настроенные деятели и должностные лица, мягко говоря, оказались в неприятной ситуации. Это значит, что внутренняя жизнь в Арцахе во время предстоящей перегруппировки сил вряд ли будет мирной», - отмечает издание.