Ֆրանկֆուրտում ձերբակալել են ԻՊ-ի ենթադրյալ ահաբեկչուհու
«Իսլամական պետություն» խմբավորման ենթադրյալ ահաբեկչուհի է ձերբակալվել Մայնի Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանում՝ Գերմանիայի թռիչքից առաջ, հայտարարել են Գերմանիայի գլխավոր դատախազությունից:
«Զեյնափ Գ.-ին կասկածում են ԻՊ-ի օտարերկրյա ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու մեջ», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Ձերբակալվածը Գերմանիայի քաղաքացի է:
Ըստ քննիչների՝ կինը 2014-ի աշնանը Գերմանիայից Սիրիա է արտագաղթել, ամուսնացել է այնտեղ Չեչնիայից ԻՊ-ի մարտիկի հետ և միացել խմբավորմանը:
2015-ի մարտին նա սոցիալական մեդիայի միջոցով դիմել էր Գերմանիայում գտնվող իր ընկերներին՝ Սիրիա մեկնելու և ԻՊ շարքերը համալրելու կոչով:

Во Франкфурте задержали предполагаемую террористку ИГ
Предполагаемая террористка из группировки "Исламское государство" (запрещенное в России) была задержана в аэропорту Франкфурта-на-Майне при въезде в Германию, сообщили в пятницу в генпрокуратуре ФРГ.
"Зайнап Г. подозревается в том, что она является членом иностранной террористической группировки ИГ", - говорится в сообщении.
Задержанная является гражданкой Германии, сегодня утром был выписан ордер на ее арест.
По данным следствия, женщина выехала осенью 2014 года из Германии в Сирию, вышла там замуж за боевика ИГ из Чечни и присоединилась к группировке. В марте 2015 года она через социальные СМИ обращалась к своим знакомым в Германии с призывом выехать в Сирию и вступить в ряды ИГ.