Արսեն Թորոսյանը պետք է կամ հիմնավորի իր սխալ գնահատականները, կամ էլ ներողություն խնդրի. Վրաստանի վարակիչ պաթոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն
23/05/2020 16:55
Վրաստանի ինֆեկցիոն պաթոլոգիաների, ՁԻԱՀ-ի և կլինիկական իմունաբանության գլխավոր տնօրեն, պրոֆեսոր Թենգիզ Ցերցվաձեն հայտարարել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը պետք է կամ հիմնավորի Վրաստանում կորոնավիրուսով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ իր սխալ գնահատականները, կամ էլ ներողություն խնդրի:
«Մենք չենք կարծում, որ պարոն Թորոսյանը պետք է մեզանից տեղեկանա, որ բարձրաստիճան պաշտոնյան չպետք է նման հայտարարություններ անի՝ առանց հիմնավոր որևէ փաստարկի: Այս ֆոնին նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանում համաճարակաբանական համակարգն ավելի ուժեղ է, քան Վրաստանում, առնվազն ժպիտ է առաջացնում (մեղմ ասած)», - ասվում է Թենգիզ Ցերցվաձեի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է վրացական լրատվամիջոցներում:
Ըստ նրա, Վրաստանում COVID-19-ով պացիենտների գրանցումը կատարվում է միջազգային բարձրագույն չափանիշներին համապատասխան, թափանցիկ, և դրանց բարձր հուսալիությունը որևէ միջազգային կառույցի կամ փորձագետի կողմից կասկածի տակ չի դրվել:
«Մենք կարծում ենք, որ նախարարը պետք է կամ հիմնավորի իր ոչ ճիշտ (մեղմ ասած) գնահատականները, կամ ներողություն խնդրի: Ինչ վերաբերում է պարոն Թորոսյանի հարցերին, մենք կցանկանայինք պարզաբանել, որ տարածաշրջանում ամենաբարձր մակարդակի միակ Լուգար կենտրոնը Վրաստանում է, որտեղ բոլոր լաբորատոր փորձարկումներն իրականացվում են ամենաբարձր որակի թեստային համակարգերի միջոցով, ինչը բացառում  բոլոր սխալները: Մենք չենք կարծում, որ Հայաստանն ունի լավագույն լաբորատորիան, մեթոդաբանությունն ու թեստային համակարգերը», - նշել է նա:
Թենգիզ Ցերցվաձեն հայտարարել է, որ Վրաստանում ախտորոշման բոլոր թեստերն իրականացվում են միայն պոլիմերազային շղթայան ռեակցիայի (ՊՇՌ-թեստ) թեստերի միջոցով, մենք նաև հակամարմինների արագ թեստեր ենք օգտագործում՝ միայն որպես լրացուցիչն թեստեր, որ հայտնաբերենք դրական SARS-SoV-2-ով անձանց (այլ ոչ պացիենտներին):
«Երկրում գոյություն ունի COVID-19 ունեցող հիվանդների կառավարման արդյունավետ համակարգ, որն ապահովում է բոլոր հիվանդների համար ժամանակին և ճշգրիտ ախտորոշում, ներառյալ նորարարական մոտեցումների օգտագործում, ինչի մասին վկայում է մահացությունների փոքր քանակը: Վրաստանը համակարգվածորեն ստանում է բարձր գնահատականներ ՄԱԿ-ից, ԱՀԿ-ից և միջազգային այլ հաստատություններից՝ COVID-19-ի կառավարման ոլորտում նվաճումների համար: Մենք հրավիրում ենք պարոն Արսեն Թորոսյանին և Վրաստանով հետաքրքրված բոլոր մարդկանց՝ մեր փորձով կիսվելու համար», - ասված է Ցերցվաձեի հայտարարության մեջ:

Арсен Торосян должен либо обосновать свои неверные оценки, либо извиниться - директор Центра инфекционных патологий Грузии
23/05/2020 16:32
Генеральный директор грузинского Центра инфекционных патологий, СПИДа и клинической иммунологии, профессор Тенгиз Церцвадзе заявил, что министр здравоохранения Армении Арсен Торосян должен либо обосновать свои неверные оценки о ситуации с коронавирусом в Грузии, либо извиниться.
«Мы не считаем, что г-н Торосян должен от нас узнать, что высокопоставленный правительственный чиновник не должен выступать с подобными заявления, не говоря уже о каких-либо аргументах. На этом фоне заявление господина министра о том, что эпидемиологическая система в Армении сильнее, чем в Грузии, вызывает, по меньшей мере, улыбку (если не сказать больше)», - говорится в заявлении Тенгиза Церцвадзе, опубликованном грузинскими СМИ.
По его словам, учет пациентов с COVID-19 в Грузии осуществляется в соответствии с самыми высокими международными стандартами, прозрачно и их высокая надежность не ставилась под сомнение ни одним международным учреждением или экспертом.
«Мы считаем, что г-н министр должен либо обосновать свои неправильные (мягко говоря) оценки, либо извиниться. Что касается вопросов г-на Торосяна, мы хотели бы уточнить, что единственный в регионе Лугар-центр самого высокого уровня функционирует в Грузии, где все лабораторные исследования проводятся с использованием тест-систем самого высокого качества, что исключает все ошибки. Мы не думаем, что в Армении лучшая лаборатория, методология и системы испытаний», - отметил он.
Тенгиз Церцвадзе заявил, что в Грузии все диагностические тесты проводятся с использованием только ПЦР-тестов, быстрые тесты на антитела используются только в качестве дополнительного исследования, чтобы выявить SARS-SoV-2 серопозитивных лиц (а не пациентов).
«В стране существует эффективная система ведения пациентов с COVID-19, которая обеспечивает своевременную и точную диагностику всех пациентов, в том числе с использованием инновационных подходов, о чем свидетельствует небольшое количество смертей. Грузия систематически получает высокие оценки от ООН, ВОЗ, других международных учреждений за достижения в области управления COVID-19. Мы приглашаем г-на Арсена Торосяна и всех, кто интересуется Грузией, поделиться нашим опытом», - говорится в заявлении Церцвадзе.