Համավարակի դեմ պայքարին իշխանությունները մոտեցել են ոչ թե մասնագիտական դիրքերից, այլ զուտ իրենց քաղաքական և պոպուլիստական նպատակների իրագործման տեսանկյունից. Հայտարարություն
25/05/2020 15:40
«COVID-19 Հայաստան» փաստահավաք խումբը հայտարարություն է տարածել, որում նշված է.
«Կորոնավիրուսային նոր հիվանդության համավարակի անվերահսկելի դարձած տարածման հետևանքով Հայաստանում առկա իրավիճակի մասին «COVID-19 Հայաստան» Փաստահավաք խումբը հայտարարում է.
Հայաստանի իշխանությունները նոր կորոնավիրուսի տարածման ամենասկզբից ամբողջությամբ տապալել են համավարակի դեմ պայքարը՝ առողջապահական, իրավական, սոցիալ-տնտեսական և այլ ուղղություններով:
Համավարակի դեմ պայքարին իշխանությունները մոտեցել են ոչ թե մասնագիտական և արհեստավարժ դիրքերից, այլ զուտ իրենց քաղաքական և պոպուլիստական նպատակների իրագործման տեսանկյունից: Չպլանավորված, հախուռն, պարզապես անգրագետ գործելաոճն արդյունք է իշխանությունների գոռոզամտության, եսասիրության և կատարյալ կարճատեսության:
Հավատարիմ մնալով մեր որդեգրած սկզբունքին՝ հասանելի դարձած ամբողջական տեղեկատվությունն արտակարգ դրության ավարտից հետո ներկայացնելու վերաբերյալ, այս պահին հայտարարում ենք.
Հայաստանի իշխանությունները ձախողել են համավարակի դեմ պայքարը:
Ստեղծված իրավիճակը հնարավորինս արագ չկարգավորելու, վերահսկողության տակ չվերցնելու դեպքում երկրում կառաջանա հանրային առողջապահական աղետ, սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամ, ազգային անվտանգության սպառնալիք, ինչի պատասխանատուն Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն է՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ»։

Власти подошли к борьбе с пандемией не с профессиональной позиции, а с точки зрения осуществления своих политических и популистских целей – Группа по сбору фактов «COVID-19 Армения»
25/05/2020 20:00
Группа по сбору фактов «COVID-19 Армения» распространила заявление, в котором говорится:
«Группа по сбору фактов «COVID-19 Армения» заявляет в связи со сложившейся в Армении ситуацией вследствие ставшего неконтролируемым распространения коронавирусной инфекции нового типа.
С самого начала распространения нового коронавируса власти Армении полностью провалили борьбу с пандемией в здравоохранительном, правовом, социально-экономическом и других направлениях.
Власти подошли к борьбе с пандемией не с профессиональных позиций, а просто с точки зрения осуществления своих политических и популистских целей. Незапланированный, нескоординированный и просто неграмотный стиль действий является результатом высокомерия, эгоизма и абсолютной недальновидности властей.
Оставаясь верным нашему изначальному принципу о предоставлении всей доступной нам информации после завершения режима чрезвычайного положения, мы заявляем:
Власти Армении провалили борьбу с пандемией.
Если создавшаяся ситуация не будет быстро урегулирована, взята под контроль, в стране возникнет здравоохранительное бедствие, социально-экономический кризис, угроза национальной безопасносփти, ответственность за что понесет правительство Республики Армения во главе с Николом Пашиняном».