Ճապոնիան չեղարկում է արտակարգ դրության ռեժիմը
Ճապոնիայում իշխանություններն այլևս արտակարգ դրության ռեժիմի անհրաժեշտություն չեն տեսնում, հայտնել է տնտեսական վերականգնման հարցերով նախարար Յասուտոսի Նիսիմուրան:
Նախարարը ելույթ է ունեցել Արտակարգ դրության հարցով խորհրդի նիստում, իսկ երեկոյան սպասվում է, որ Ճապոնիայի վարչապետը պաշտոնապես կհայտարարի երկրում սահմանափակումների ռեժիմը չեղարկելու մասին:
«Գնահատականների նոր վերլուծության համաձայն՝ մենք եկանք այն եզրակացության, որ արտակարգ դրության ռեժիմը բոլոր վարչատարածքներում պահելու անհրաժեշտություն չկա և քննարկում ենք այն չեղարկելու հարցը», - ասել է նախարարը:
Ճապոնիայի ամբողջ տարածքում արտակարգ դրության ռեժիմը գործել է 1.5 ամիս:
Ընդհանուր առմամբ, Ճապոնիայիում կորոնավիրուսով վարակվել է 16 հազար մարդ, ավելի քան 800 մարդ մահացել է վարակի հետևանքով:

В Японии заявили об отсутствии необходимости в режиме ЧС из-за COVID-19
Необходимости в режиме чрезвычайной ситуации из-за COVID-19 в Японии больше нет, заявил в понедельник министр по делам восстановления экономики страны Ясутоси Нисимура.
Министр выступил на заседании консультационного совета по ЧС, а вечером, как ожидается, премьер-министр Японии Синдзо Абэ официально объявит об отмене режима ограничений для всей страны на пресс-конференции.
"В результате нового анализа и оценок, комплексного рассмотрения ситуации с инфекцией, мы пришли к выводу о том, что необходимости в реализации объявленного режима чрезвычайной ситуации нет во всех префектурах, и мы хотим обсудить его отмену", - сказал Нисимура в эфире телеканала NHK.
Режим чрезвычайной ситуации действовал на территории всей Японии полтора месяца.
В общей сложности позитивная реакция на вирус выявлена у 16 тысяч человек в Японии, более 800 человек скончались от осложнений после заражения COVID-19.