Այսօրվանից բոլոր վայրերում դիմակի առկայությունը պարտադիր կլինի․ դրա բացակայության դեպքում քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամով
25/05/2020 11:07
Պարետի որոշման համաձայն՝ այսօրվանից բոլոր վայրերում քաղաքացիները պետք է  դիմակ ունենան։ Փակ վայրերում դիմակ կրելը պարտադիր է, իսկ բաց տարածքներում դիմակի բացակայության դեպքում քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամով։
Բաց վայրերում դիմակ կրելու պարտադրանք չկա, մինչդեռ դրա առկայությունը պարտադիր է, իսկ փակ վայրերում դիմակ չկրելու համար պատասխանատվություն կստանձնի տնտեսվարող սուբյեկտը։
Այսօր առավոտից պաշտոնյանները ֆեյսբուքյան հրապարակումներ են կատարել՝ հիշեցնելով դիմակի պարտադիր պահանջի մասին։
«Ավտոմեքենայի մեջ՝ միայն դիմակով, աշխատանքի վայրում՝ միայն դիմակով, որևէ բան գնելիս՝ միայն դիմակով, կանգառում տրանսպորտի սպասելիս՝ միայն դիմակով, փողոցում զրուցելիս՝ միայն դիմակով», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը ևս իրենց ֆեյսբուքյան էջերում հրապարակել են դիմակով նկարներ՝ կոչ անելով հետևել այսօրվանից գործող կանոններին։

С сегодняшнего дня маски обязательны, в случае их отсутствия граждане будут оштрафованы на 10 тысяч драмов
25/05/2020 11:58
Согласно решению коменданта, с сегодняшнего дня граждане во всех местах должны носить маски. В закрытых помещениях ношение масок является обязательным, а в случае отсутствия маски на открытом воздухе граждане будут оштрафованы на 10 тысяч драмов.
Требование носить маски на открытом воздухе необязательное, однако обязательно наличие маски, ответственность за неношение защитных масок в закрытых помещениях несет хозяйствующий субъект.
Сегодня с утра должностные лица опубликовали записи в Facebook, напомнив об обязательном требовании ношения масок.
«В машине можно находиться только в маске, на работе – только в маске, во время покупок – только маске, во время ожидания транспорта на остановке – только в маске, во время беседы на улице – только в маске», - написал на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.