The Washington Times. Ադրբեջանի կողմից Ռոյս-Էնգելի խաղաղության նախաձեռնության մեժումը մեծացնում է տարածաշրջանային պատերազմի ռիսկը
26/05/2020 11:53
Հայկական կողմը լիովին աջակցում է Ռոյս-Էնգելի խաղաղության նախաձեռնությանը (ԱՄՆ Կոնգրեսի երկկուսակցական նախաձեռնություն) ղարաբաղյան հակամարտության գոտու շփման գծում կրակի լոկատորների տեղակայման հարցում, այսինքն ՝ հրադադարի պահպանման մեխանիզմների և միջազգային դիտորդների մասին: Այս մասին ասված է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Արամ Համբարյանի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է The Washington Times- ում:
«Հենց Ադրբեջանը և միայն Ադրբեջանն է արգելափակում այդ միջոցները, որոնք ուղված են թափանցիկությունն ապահովելուն, քանի որ վախենում է հրադադարի ռեժիմի խախտման պատասխանատվությունից: Սա պարզ տրամաբանություն է։ Միայն հարձակումներ նախաձեռնող կողմը դեմ կլինի հրադադարի ռեժիմը խախտողին նույնականացնող տեխնոլոգիայի կիրառմանը», - ասել է Ղամբարյանը:
Ըստ նրա՝ Ռոյս-Էնգելի խաղաղության նախաձեռնությունից Ադրբեջանի հրաժարվելն անպատասխանատվության գագաթնակետն է, որը  մեծացնում է տարածաշրջանային պատերազմի ռիսկը՝ համաշխարհային պանդեմիայի պայմաններում:

Отказ Азербайджана от мирной инициативы Ройса-Энгеля повышает риск региональной войны - The Washington Times
26/05/2020 11:21
Армянская сторона полностью поддерживает мирную инициативу Ройса-Энгеля (двухпартийная инициатива конгресса США) по развертыванию на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта локаторов огня, то есть механизмов наблюдения за режимом прекращения огня и международных наблюдателей. Об этом говорится в заявлении руководителя Армянского национального комитета Америки Арама Гамбаряна, опубликованном в газете The Washington Times.
«Именно Азербайджан и только Азербайджан блокирует эти меры по обеспечению прозрачности, поскольку боится ответственности за нарушения режима прекращения огня. Это простая логика: только сторона, инициирующая атаки, будет против использования технологии, которая выявляет нарушителя прекращения огня», - отметил Гамбарян.
По его словам, отказ Азербайджана от мирной инициативы Ройса-Энгеля представляет собой вершину безответственности, повышая риск региональной войны в условиях глобальной пандемии.