Սաակաշվիլին կոչ է անում օրինականացնել խաղատների բիզնեսն Ուկրաինայում
Ուկրաինայի Բարեփոխումների գործադիր կոմիտեի ղեկավար Միխեիլ Սաակաշվիլին կոչ է անում օրինականացնել խաղատների բիզնեսը երկրում: Այս մասին նա գրել է Facebook-ի իր էջում:
Սաակաշվիլիի խոսքով՝ խաղատներն առանց այդ էլ գործում են Ուկրաինայում, սակայն դրանից դիվիդենտներ է ստանում ոչ թե բյուջեն, այլ «տանիքներ ապահովողները»:
«Մեր նախնական գնահատականով՝ մեկ ֆիքսված լիցենզիա ներմուծելով, ինչպես առցանց, այնպես էլ ֆիզիկական խաղատների համար, արդեն առաջին տարում բյուջեն կարող է ավելի քան 230 միլիոն դոլար շահույթ ստանալ», - գրել է նա:
Կոմիտեի ղեկավարն ավելացրել է, որ «խաղատների բիզնեսը թույլ է տվել աշխարհահռչակ քաղաքներ կառուցել»՝ Լաս Վեգասը և Բաթումին:
«Մենք կարող ենք որոշ դեպրեսիվ մարզեր կամ տարածքներ ընտրել և դրանք ուղիղ իմաստով Կլոնդայքի վերածել», - վստահեցրել է Սաակաշվիլին:
Մոլախաղերի արգելքն Ուկրաինայում ուժի մեջ է մտել 2009 թվականից: Գերագույն Ռադա օրինագիծ է ներկայացվել այդ տեսակի բիզնեսի օրինականացման վերաբերյալ:

Саакашвили призвал легализовать казино на Украине
Глава Исполнительного комитета реформ Украины Михаил Саакашвили призвал легализовать игорный бизнес в стране. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
По словам Саакашвили, игорный бизнес и так работает на Украине, но дивиденды от него получает не бюджет, а «крышеватели». «По нашим предварительным подсчетам, внедрив единую фиксированную лицензию как на онлайн, так и на физические казино, уже в первый год бюджет может получить более 230 миллионов долларов прибыли», — заявил он.
Глава комитета добавил, что «игорный бизнес позволил построить всемирно известные города»: Лас-Вегас и Батуми. «Мы можем выделить определенные депрессивные регионы или территории и превратить их в буквальном смысле в Клондайк», — заверил Саакашвили. Для этого, по его словам, необходимо «не изобретать новых коррупционных кормушек, не создавать никаких бесполезных комиссий, контролирующих органов и других схем».
Запрет азартных игр на Украине действует с 2009 года. В Верховную Раду внесен законопроект о легализации игорного бизнеса.