Ադրբեջանից բռնագաղթած 185 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման համար կտևամադրվի  շուրջ 2,1 մլրդ դրամ
Կառավարության որոշմամբ շուրջ 2,1 մլրդ դրամ կտրամադրվի Ադրբեջանից բռնագաղթած 185 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանից հետաքրքրվեց՝ «ապահովում ենք, որ ժամանակվոր կացարանները բնակարան ձեռք բերելու պահին ազատվե՞ն»:
«Այնպես չլինի, որ տնակների պատմությանը հանդիպենք, երբ ընտանիքը բնակարան է ստանում, բայց նախընտրում է իր տիրապետության տակ պահել նաև ժամանակավոր կացարանը: Այսպիսի դեպքերը պետք է բացառել», - ասաց վարչապետը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ անհրաժեշտ իրավական կարգավորումները կան, պետք է միայն հետևել դրանց:
«Այս մարդիկ 88 թվականից մինչև օրս բռնագաղթի հետևանքով տարբեր տեղերում են բնակվել, սեփական տանիք չունեն և նման որոշում Երևան քաղաքի համար նախկինում չի եղել», - ասաց նախարարը:

Правительство выделило около 2,1 млрд. драмов на решение жилищной проблемы 185 семей, насильственно перемещенных из Азербайджана
27/05/2020 14:46
Правительство Армении сегодня приняло решение о предоставлении около 2,1 млрд. драмов для решения жилищной проблемы 185 семей, насильственно перемещенных из Азербайджана.
Премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался у министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна, обеспечивается ли освобождение временного жилья после приоьретения квартир.
«Чтобы не произошла такая же история, как с временными домиками, когда семья получает квартиру, но предпочитает оставить в своем распоряжении также временное жилье. Мы должны исключить такие случаи», - сказал Никол Пашинян.
Министр территориального управления и инфраструктур отметил, что есть необходимые правовые регулирования и остается только соблюдать их.
«В результате насильственного перемещения эти люди с 88 года до сих пор вынуждены жить в разных общежитиях, у них нет собственного жилья, такого решения ранее не было в городе Ереване», - сказал министр.