Այս տրամաբանությունը նշանակում է թքել ՀՀ Սահմանադրության վրա, այն սարքել «պոլի շոր»․ Զոհրաբյանը՝ Հանրաքվեի մասին օրենքում փոփոխությունների մասին
27/05/2020 12:43
Արտակարգ դրության ավարտից հետո հանարքվեի անցկացման մասին դրույթների մասով օրենքը թերի է, ԱԺ-ում «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի քննարկման ժամանակ ասաց հարցով հիմնական զեկուցող իմքայլական պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը։
«Արտակարգ դրություն հայտարարելու հիմքով չկայացած հանրաքվեի վերաբերյալ կա ընդամենը մեկ դրույթ՝ արտակարգ դրության կամ ռազմական դրության վերացումից հետո հանրաքվեն իրականացվում է ոչ շուտ քան 50 և ոչ ուշ քան 65 օր հետո։ Ամբողջ գործընթացը, թե ինչպես պիտի վերսկսվի հանրաքվեն օրենքը, բաց է թողնում», - ասաց նա։
Առաջարկվող փոփոխությունները ընդդիմադիր պատգամավորների մոտ հարցադրումներ առաջացրին, մասնավորապես, դրույթն այն մասին, որ հանրաքվեն չի կարող անցկացվել, եթե մինչև արտակարգ կամ ռազմական դրության ավարտը խորհրդարանը որոշում չի կայացնում հանրաքվեի չեղարկման մասին։
«Սա խորհրդարանի կողմից արդեն նշանակված հանրաքվեի մասին որոշումը չեղարկելու ինստիտուն է, որը կարող է տեղի ունենալ բացառապես ռազմական կամ արտակարգ դրության պայմաններում։ Եթե դրությունն ավարտվել է և խորհրդարանը նման որոշում չի կայացրել, տեղի է ունենում հանրաքվեն։ Եթե դրա կարիքը կա, խորհրդարանը պիտի որոշում կայացնի մինչև ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը։ Նման ինստիտուտի անհրաժեշտություն պետական անվտանգության հարց է», - ասաց Հովակիմյանը։
ԲՀ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը չհամաձայնեց պնդման հետ՝ նշելով, որ այն երկիրը միապետություն դարձնելու փորձ է։
«Չեք կարծո՞ւմ, որ ձեր այս տրամաբանությունը նշանակում է թքել ՀՀ Սահմանադրության վրա, Սահմանադրությունը սարքել «պոլի» շոր, և ընդամենը ձեր քաղաքական րոպեական խնդիրը լուծելու համար ձևախեղել Սահմանադրությունը։ Այս տրամաբանությամբ մի օր էլ իրավիճակ կարող է լինել, որ ասեք՝ էս ֆորսմաժորային իրավիճակ է, որը կանխատեսելի չէր, չեղարկում ենք խորհրդարանական ընտրությունները, Հայաստանը դարձնում ենք միապետություն, ինչ ուզում, անում եք», - նշեց Զոհրաբյանը։
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Արտյոմ Ծառուկյանն էլ ընդգծեց, որ եթե իսկապես իշխող քաղաքական ուժի պնդումը ճիշտ է առ այն, որ այս փոփոխությունները չեն վերաբերվում սպասվող հանրաքվեին, ապա ավելի լավ կլիներ դրանք բերեին հանրաքվեից հետո։

Эта логика означает наплевать на Конституцию, превратить ее в «половую тряпку» – Наира Зограбян о поправках в закон «О референдуме»
27/05/2020 14:13
Закон неполноценен по части положения о проведении референдума после окончания режима чрезвычайного положения, заявил сегодня в ходе обсуждении в парламенте законопроекта о внесении изменений и дополнений в закон «О референдуме» основной докладчик, депутат фракции «Мой шаг» Ваагн Овакимян.
«О несостоявшемся из-за объявленного чрезвычайного положения референдуме есть только одно положение – после устранения чрезвычайного положения или военного положения референдум проводится не раньше, чем через 50 дней и не позже, чем 60 дней.  В законе отсутствует весь процесс, как должен контролироваться референдум», - сказал он.
Предлагаемые изменения вызвали у оппозиционных депутатов вопросы, в частности положение о том, что референдум не может проводиться, если до завершения чрезвычайного или военного положения парламент не принимает решения об отмене референдума.
«Это институт отмены уже назначенного парламентом референдума, который может состояться исключительно в условиях военного или чрезвычайного положения. Если положение завершилось, и парламент не принял такого решения, то референдум проводится. Если в этом есть необходимость, то парламент должен принять решение до завершения военного или чрезвычайного положения. Наличие такого института – вопрос государственной безопасности», - сказал Овакимян.
Депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян не согласилась с этим утверждением, отметив, что это попытка установлении в стране единовластия.
«Не думаете, что эта ваша логика означает наплевать на Конституцию Республики Армения, превратить Конституцию в «половую тряпку» и только для решения вашей сиюминутной политической задачи исказить Конституцию. По такой логике однажды может возникнуть ситуация, когда вы заявите – возникла непрогнозируемая форс-мажорная ситуация и мы отменяем парламентские выборы, Армения становится диктаторской страной, делаем, что хотим», - отметила Наира Зограбян.
Депутат фракции «Процветающая Армения» Артем Царукян в свою очередь подчеркнул, что если утверждение правящей политической силы о том, что эти изменения не касаются предстоящего референдума, действительно правильно, то было бы лучше представить эти предложения после референдума.