Իրանում 12 տարում առաջին անգամ փոխարինվել է խորհրդարանի ղեկավարը
Իրանի խորհրդարանի նոր ղեկավար է նշանակվել Թեհրանի նախկին քաղաքապետ, ոստիկանության նախկին ղեկավար և զինվորական Մոհամմադ-Բաղեր Հալիբաֆը, հայտնում է IRIB հեռուստառադիոընկերությունը:
Փետրվարին ընտրված 11-րդ գումարման խորհրդարանն իր աշխատանքը սկսել է նախօրեին: Հինգշաբթի Հալիբաֆան պատգամավորների քվեարկությամբ ընտրել է իր խորհրդարանի ղեկավար:
Ալի Լարիջանին, որը 2008 թվականից մշտապես ղեկավարում էր օրենսդիր մարմինը: 2019-ի վերջին հայտարարել է, որ չի պայքարելու պատգամավորական մանդատի համար, և վերջերս խոսել է համալսարանում դասավանդելու իր մտադրության մասին:

В Иране впервые за двенадцать лет сменился глава парламента
Новым главой парламента Ирана стал экс-мэр Тегерана, бывший руководитель полиции и военный Мохаммад-Багер Галибаф, сообщает телерадиокомпания IRIB.
Парламент 11-го созыва, избранный в феврале, начал свою работу накануне. В четверг Галибафа голосованием депутатов выбрали его главой.
Прежний руководитель Али Лариджани, бессменно возглавлявший законодательный орган в течение трех созывов с 2008 года, еще в конце 2019 года сообщил, что не будет бороться за депутатское кресло, а недавно рассказал о намерении преподавать в университете.