Հայաստանում մեկ օրում կորոնավիրուսի դեպքերի թիվն ավելացել է 460-ով. ապաքինվել է 10, մահացել՝ 8 մարդ
Հայաստանում մայիսի 29-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսի 8676 դեպք (մայիսի 28-ին՝ 8216): Մեկ օրում դեպքերի թիվն ավելացել է 460-ով:
Կորոնավիրուսից ապաքինվել է 3297 (+10), այս պահին բուժվում է  5214 (+442)։
Ընդհանուր առմամբ, գրանցվել է մահվան 165 դեպք, որից կորոնավիրուսի հետևանքով՝ 120 (մայիսի 28-ին՝ 113), այլ պատճառներով՝ 45 (մայիսի 28-ին՝ 44):
Մահվան դեպքերի մասին ԱՆ-ից նշում են, որ պացիենտները եղել են 72 (տղամարդ), 42 (կին), 59 (տղամարդ), 66 (տղամարդ), 65 (կին), 64 (տղամարդ), 56 (կին) տարեկան: Վերջինից բացի, մնացած բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ:

Number of coronavirus cases in Armenia reach 8,676, 8 new deaths recorded in past 24 hours
The number of coronavirus cases grew by 460 in the past 24 hours, reaching 8,676 the National Center for Disease Control reported on Friday.
According to the center, a total of 3,287 (+10 in 24 hours) patients have recovered, 4,772 (+442 in 24 hours) are getting treatment.
The coronavirus death toll reached 120. Forty-five coronavirus-infected patients died of other diseases.
The patients who died in the past day were 72 (male), 42 (female), 59 (male), 66 (male), 65 (female), 64 (male), and 56 (female) years old. Apart from the latter, everyone else had pre-existing chronic diseases.
Also, one death was reported the previous day when a patient was diagnosed with the coronavirus, but died of another illness. The total number of such cases is 45.