Ունենք բավականին օգտակար որոշում. Քոչարյանի պաշտպանը՝ ՄԻԵԴ դիրքորոշման մասին
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հստակ սահմանել է, որ բլանկետային նորմը կարող է կիրառելի լինել միայն այն դեպքում, եթե այն բավարար հստակ է և կանխատեսելի, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
«Պարզ է, որ տվյալ դեպքում հստակության և կանխատեսելիության պահանջներն առհասարակ չունենք 300. 1 հոդվածում։ Եվրոպական դատարանը նաև մեկ այլ կարևոր հանգամանք է ընդգծել, որ այն արարքը, որը հանցագործություն է համարվում, պետք է լինի հստակ։ 300.1 հոդվածը նաև այս պահանջին չի բավարարում», - ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Ինչ վերաբերում է հոդվածի հետադարձ ուժին, քանի որ 2015 թվականին սահմանադրության փոփոխություն է տեղի ունեցել, Վարդևանյանն ասաց.
«Եթե Եվրոպական դատարանը խնդիր չտեսներ, պարզապես կնշեր, որ այստեղ խնդիր չկա։ Եթե խնդիր չլիներ, ապա Եվրոպական դատարանն այս հարցը նույնիսկ վարույթ չէր ընդունի։ Իսկ այսօր ունենք բավականին օգտակար որոշում, որտեղ հետադարձ ուժի մասով հստակ նշվել է, որ չի կարող այն արարքը, որն ավելի խստացնող է, հետադարձ ուժ ունենալ։ ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքի մեջ նշված է նաև կանոնը, ինչպես է պետք որոշել՝ հետադարձ ուժի կանոնը կիրառելի՞ է, թե՝ ոչ։ Պետք է ուշադրություն դարձնել ներպետական պրակտիկային. սա բառացի տեղ է գտած այս խորհրդատվական կարծիքի մեջ»։
Այս դեպքում, փաստաբանի խոսքով, Հայաստանում կա ներպետական պրակտիկա, կա «7-ի գործ», կա նաև Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման դադարեցում՝ մեկ հիմքով պայմանավորված՝ հետադարձ ուժի։
«Սրանք, բնականաբար, օգտագործվելու են հասցեատիրոջ և մեր կողմից։ Հասցետերը Սահմանադրական դատարանն է։ Իրավունքի զարգացման համար այս որոշումը չափազանց օգտակար է լինելու», - ասաց Վարդևանյանը։

У нас есть довольно полезное решение – адвокат Роберта Кочаряна о позиции ЕСПЧ
Европейский суд по правам человека четко установил, что бланкетная норма может применяться только в том случае, если она достаточно четкая и прогнозируемая, заявил сегодня на пресс-конференции адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян.
«Ясно, что в данном случае в статье 300.1 абсолютно нет требований определенности и прогнозируемости. Европейски суд подчеркнул также другое важное обстоятельство, что  деяние, которое считается преступлением, должно быть четким. Статья 300.1 не соответствует также этому требованию», - сказал Арам Вардеванян.
Что касается обратной силы статьи, поскольку в 2015 году в Конституцию были внесены изменения, то Арам Вардеванян сказал:
«Если бы Европейский суд не увидел проблему, он просто отметил бы, что проблемы нет. Если бы проблемы не было, Европейский суд даже не принял бы это в производство. А сегодня у нас есть довольно полезное решение, где по части обратной силы четко отмечается, что уголовный закон, устанавливающий преступность деяния, усиливающий наказание – обратной силы не имеет. В консультативном мнении ЕСПЧ отмечается также норма, по которой должно быть решено, может применяться правило об обратной силе или нет. Нужно обратить внимание на внутригосударственную практику: об этом буквально говорится в консультативном мнении ЕСПЧ».
В данном случае, по словам адвоката, в Армении есть внутригосударственная практика по «делу 7», есть также прекращение уголовного преследования в отношении Никола Пашиняна на одном основании – обратной силе.
«Это, естественно, будет использоваться адресатом и нами. Адресат – Конституционный суд. Это решение чрезвычайно важно для развития права», - сказал Арам Вардеванян.