Դիմակը դառնում է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության 4-րդ սիմվոլը. քաղաքագետ
Դիմակը դառնում է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության 4-րդ սիմվոլը՝ ձերբակալված Քոչարյանի, մաքսանենգ ծխախոտի և ՀԴՄ-ների կողքին։ Իհարկե, այս չորս սիմվոլն էլ երկրի զարգացման հետ որևէ կապ չունեն, սակայն ինչպես ժամանակին ուռճացվում էր ՀԴՄ-ների դերը, այնպես էլ այժմ գերագնահատվում է դիմակների դերը, ընդհուպ՝ մինչև վարչապետի հայտարարություն, թե դիմակ կրելով մենք կարող ենք զրոյացնել վարակակիրների թիվը։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը:
«ՀԴՄ-ները և դիմակներն ունեն կարևոր զուգահեռներ։ Երկու դեպքում էլ առանց խորանալու բնագավառի խնդիրների մեջ՝ մի դեպքում տնտեսության, մյուս դեպքում՝ առողջապահության, իշխանությունները հայտնագործում են պարզունակ համադարմաններ, որոնք հայտարարվում են, թե ոլորտների խնդիրների լուծման բանալիներն են։ Երկու դեպքում էլ այս խախտումների դեմ պայքարում են պատժիչ մարմինների և պատժիչ տուգանքների միջոցով։ Երկու դեպքում իշխանությունների մտահոգությունն անգամ պատահական խախտումների համար աղմուկ բարձրացնելն է, քան հարցը տրամաբանության մեջ լուծելը: Օրինակ` կարելի է համադրել Արշակ Զաքարյանի հացատանը կերած քյաբաբի համար Նիկոլ Փաշինյանի աղմուկը ՀԴՄ տպելու թղթի բացակայության համար ամուսիններին նույն մեքենայի մեջ դիմակ պարտադրելու հետ։
Ամենակարևորը՝ երկու դեպքում իրադրության վատ արդյունքների համար պատասխանատվությունը դրվում է «ժողջանի» վրա: Այսինքն`մեր վարչապետն ամեն ինչ անում է ձեզ համար, բայց քանի որ դուք ՀԴՄ չեք պահանջում (դիմակ չեք կրում), ապա վատ եք ապրելու (ապա հիվանադանալու եք ու մեռնեք)։ Եվ իհարկե, այն լայն դաշտ է բացում Նիկոլ Փաշինյանի սիրելի գործի՝ մեղավորներ փնտրել-գտնելու ու հանդիմանել-մուննաթ գալու համար։ Այս առումով ՀԴՄ-ն ու դիմակը իշխանության սրտի գործիքներն են, իսկ ամեն ինչի պատասխանատուն մնում է ժողովուրդը։
Ավելի վատն այն է, որ Նյուտոնի երրորդ օրենքը գործում է նաև հասարակական հարաբերություններում։ Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը հասարակությունը բաժանել է սևերի ու սպիտակների, ապա նրա ուղերձներին ենթարկվում են իր սպիտակները, իսկ սևերն, ասենք, հայտարարում էին՝ տար էդ ՀԴՄ-դ Նիկոլին տուր։ Եվ դա միայն Նիկոլ Փաշինյանին հակադրվելու զուտ ցանկությունը չէր։ Քաղաքացիները տեսնում էին, որ հանուն ՀԴՄ-ների պայքարը վեր է ածվում իրենց հանդեպ ծաղրի՝ լուրջ կոռուպցիոն դրսևորումներով, բայց նաև՝ որ դրանից ոչինչ չէր փոխվում տնտեսության մեջ։
Նույն զավեշտալի, բայց տխուր դրությունը դիմակների դեպքում է, երբ «սև» քաղաքացիների մի մեծ խումբ չի հավատում դիմակի զորությանը, քանի որ այդ մասին է խոսում Նիկոլ Փաշինյանը։ Պատճառը միայն նրան հակադրվելը չէ, որ մարդիկ հասկացել են ոչ միայն որ նա հաճախ սուտ է խոսում, որ արժեզրկել է իր խոսքը։ Պատճառներից է նրա և նրա կառավարության ոչ պրոֆեսիոնալ, անհեթեթ, անգամ՝ հիմար հայտարարությունները, քաղաքացիներին ծաղրելը։ Պատճառներից է դիմակներ կրելու պայմանների հակասականությունը և անտրամաբանականությունը։ Պատճառներից է, որ ինչպես ՀԴՄ-ների դեպքում էր, շատ իրավապահներ դիմակ դնելուն հետևելու փոխարեն, պարզապես որս են կազմակերպում՝ բռնելու իրավիճակը, երբ ինչ-որ քաղաքացի ինչ-որ պահի հանում է դիմակը։ Պատճառներից են դիմակների արտադրության, վաճառքի և գների հետ կապված լուրջ կոռուպցիոն կասկածները։ Պատճառներից է, որ չեն հասկանում, ինչպես մսխվեց 104 մլն․ դոլար օգնությունը և հավաքված շուրջ 1 մլրդ դրամը, իսկ իրավիճակն ավելի վատացավ։ Եվ, ի վերջո, պատճառներից է այն, կառավարությունը քաղաքացիների բուժումը կիսատ է թողնում և տուն ուղարկում, որոշում է սորտավորել հիվանդներին, որոշել, թե ով է արժանի բուժման, և ով՝ մահվան։
Պողոսների դեպքում իրավիճակն այլ է։ Պողոսները չեն կարող մեղավոր լինել, քանի որ նրանք արել են պրոտոկոլի բոլոր կետերը․ «դըմփ-դըմփ-հու» ասել են, ջուջուլը կերել են, քֆուրը գրել են։ Նրանք ամբողջովին վստահում են Նիկոլին, երբ վերջինս խոսում է, որ սաղ Սերժն ա մեղավոր։ Այլ դեպքերում էլ են վստահում Նիկոլին, բայց էնպես թեթև, մի քիչ։ Հիմա Նիկոլը չի ասել, որ նախկիններն են բոլորին վարակում։ Պողոսը մտածում է ու գտնում է՝ ուրեմն Բիլ Գեյթսն է, իսկ 5G-ից դիմակը չի փրկում։ Ուրեմն, ինչու անիմաստ դիմակ հագնել, եթե «մեկ ա, սաղս էլ վարակվելու ենք»»։

Маска становится четвертым символом власти Пашиняна – Агаси Енокян
Маска становится четвертым символом власти Пашиняна – наряду с арестованным Кочаряном, контрабандой сигарет и чеками контрольно-кассовых аппаратов. Конечно, эти четыре символа не имеют никакой связи с развитием страны, однако как в свое время раздувалась роль кассовых чеков, так и сейчас переоценивается роль масок, вплоть до заявления премьер-министра о том, что, нося маски, мы можем свести к нулю число зараженных. Об этом написал на своей странице в Facebook политолог Агаси Енокян.
«Между кассовыми чеками и масками есть важные параллели. В обоих случаях, не вдаваясь в проблемы сферы – в одном случае в экономику, а в другом – в здравоохранение, власти изобретают панацеи, которые провозглашаются ключами к решению проблем в этих сферах. В обоих случаях против нарушений борются с помощью карательных органов и карательных методов. В обоих случаях стремление властей направлено больше на то, чтобы поднять шум даже из-за случайных нарушений, чем решить вопрос логически. К примеру, можно сравнить шум, который поднял Никол Пашинян из-за того, что ему не выдали кассовый чек после обеда в ресторане Аршака Закаряна с принуждением супругов к ношению масок, когда они находятся в одной машине.
Самое важное, что в обоих случаях ответственность за плохой результат возлагается на «дорогой народ». То есть, наш премьер-министр делает для вас все, но поскольку вы не требуете кассового чека (не носите маску), то будете жить плохо (заболеете и умрете). И конечно, это открывает широкое поле для любимого дела Никола Пашиняна – искать и находить виновных, порицать и упрекать других. В данном смысле кассовый чек и маска – любимые инструменты власти, а ответственность за все ложится на народ.
Еще хуже то, что третий закон Ньютона действует также в общественных отношениях. Поскольку Никол Пашинян разделил народ на черных и белых, то его указаниям подчиняются только белые, а черные, скажем, говорят: отдай этот кассовый чек Николу. И в этом есть не только желание противопоставляться Николу Пашиняну. Граждане видят, что борьба за кассовые чеки превратилась в издевательство над ними, с серьезными коррупционными проявлениями, и кроме того, от этого в экономике ничего не меняется.
Такая же абсурдная, но более печальная ситуация и в случае с масками, когда большая группа «черных» граждан не верит в могущество маски, поскольку об этом говорит Никол Пашинян. Причина не только в противостоянии, просто люди поняли, что он часто лжет, что обесценил свое слово. Причиной являются также непрофессиональные, нелепые и даже глупые заявления – его и его правительства. Причиной являются противоречия и нелогичность ношения масок. Причиной является то, что как и в случае с кассовыми чеками, многие правоохранители вместо того, чтобы следить за ношением масок, просто организуют охоту, ловят момент, когда какой-то гражданин в какой-то момент снял маску. Причиной являются серьезные сомнения, связанные с производством, продажей и ценами масок. Причина также в том, что они не понимают, как были растрачены 104 млн. долларов помощи и собранные около 1 млрд. драмов, а ситуация стала еще хуже. И наконец, причиной является то, что правительство приняло решение прекратить с половины лечение граждан и отправлять их домой, сортировать больных, решать, кто достоин лечения, а кто смерти.
В случае с «погосами» ситуация другая. «Погосы» не могут быть виноваты в чем-то, поскольку они выполнили все пункты протокола – кричали «дмп-дмп-у», целовали соответствующие места, писали ругательства. Они полностью доверяют Николу, когда последний говорит, что во всем виноват Серж. В других случаях тоже доверяют Николу, но так, слегка, чуть-чуть. Сейчас Никол не сказал, что всех заражают бывшие. Погос думает и решает, значит, это Бил Гейтс, а от 5G маска все равно не защищает. Следовательно, носить маску бессмысленно, если все равно все должен заразиться», - написал Агаси Енокян.