«Հրապարակ». Իշխանություններն անցել են կոմպրոմատների միջոցով ՏԻՄ պաշտոնյաների հարցերը լուծելու մեթոդին
29/05/2020 09:50
«Խորհրդարանը միաձայն ընդունեց համայնքներում համամասնական ընտրակարգով ընտրություններն անցկացնելու մասին օրենքների փաթեթը. խոսքը 4 հազարից ավելի ընտրող ունեցող համայնքների, ասել է թե՝ մեծ քաղաքների մասին է։ Դրանով հասկանալի է դառնում, թե ինչու է իշխանությունը տեռոր սկսել համայնքապետերի դեմ։ Նրանց դեմ քրեական գործեր հարուցելու գործընթացը, կարծես, արդյունք չի տալիս՝ հրաժարական չեն տալիս։ Հիմա իշխանություններն անցել են կոմպրոմատների միջոցով ՏԻՄ պաշտոնյաների հարցերը լուծելու մեթոդին։
Տեղեկացանք, որ Քաջարանի քաղաքապետի դեմ մեծ դոսյե են հավաքել, որից հետո նա հապշտապ արձակուրդ է վերցրել՝ անելիքները հասկանալու համար։ Գործող համայնքապետերից ազատվելուց հետո կհայտարարվեն նոր ընտրություններ, և համամասնական ընտրակարգով հնարավոր կլինի ՏԻՄ-երում իշխանություն վերցնել ու դիրքավորվել գալիք ԱԺ ընտրություններին ընդառաջ։
Բանն այն է, որ համամասնական ընտրակարգի պարագայում ժողովուրդն ընտրություն է կատարելու ոչ թե անհատ թեկնածուների, այլ քաղաքական ուժերի միջև, և այստեղ Փաշինյանի առջև մանևրի լայն հորիզոն կբացվի, գործի կդրվի կրկին սև-սպիտակի բաժանումը։ Կյանքը ցույց տվեց, որ իշխանական թեկնածուները չունեն այնքան հեղինակություն, որ միայնակ հաղթեն, ինչպես եղավ Կապանում և Աբովյանում»:

«Грапарак»: Власти перешли к решению вопроса руководителей органов местного самоуправления с помощью компромата
29/05/2020 10:51
Газета «Грапарак» пишет, что парламент принял единогласно пакет законов о проведении выборов в областях по пропорциональной системе: речь идет об общинах, в которых более 4 тысяч избирателей, то есть, о больших городах. Таким образом, становится понятно, почему власти начали террор против руководителей общин. Процесс возбуждении уголовных дел против них, кажется, не дает результата – они не подают в отставку. Сейчас власти перешли к методу решения вопроса руководителей органов местного самоуправления с помощью компромата.
Отметим, что против мэра Каджарана собрано большое досье, после чего он поспешно ушел в отпуск, чтобы понять дальнейшие действия. После избавления от действующих руководителей общин будут объявлены новые выборы, и власть в органах местного самоуправления можно будет взять по пропорциональной системе и перегруппировать силы перед предстоящими парламентскими выборами.
Дело в том, что в условиях пропорциональной избирательной системы выбор будет сделан не между отдельными кандидатами, а между политическими силами, что открывает перед Пашиняном широкий горизонт маневрирования и опять может быть задействовано разделение на черных и белых. Как показала жизнь, у представителей власти нет такого авторитета, чтобы одержать победу в одиночку, как это произошло в Капане и Каджаране.