Մերկելը հրաժարվել է մասնակցել G7 գագաթնաժողովին
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը մերժել է G7- ի գագաթնաժողովին առերես մասնակցելու ձևաչափով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերը, հայտնում է «Politico»-ն:
«Դաշնային կանցլերը շնորհակալություն է հայտնում նախագահ Թրամփին՝ հունիսի վերջին Վաշինգտոնում կայանալիք G7 գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերի համար: Այսօր, հաշվի առնելով պանդեմիայի հետ կապված ընդհանուր իրավիճակը, նա չի կարող ապահովել իր անձնական մասնակցությունը՝ մեկնելով Վաշինգտոն», - հայտնել է կանցլերի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նա ավելացրել է, որ «Մերկելն, իհարկե, կշարունակի վերահսկել պանդեմիայի զարգացումը»:
«Politico»-ն գրում է, որ Մերկելի հրաժարվելը Թրամփի հրավերից ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս առաջնորդների միջև հարաբերությունների լարվածությունը:

Меркель отказалась от очного участия в саммите G7
Канцлер Германии Ангела Меркель отвергла приглашение американского президента Дональда Трампа принять участие в саммите G7 в очном формате, сообщило издание Politico.
"Федеральный канцлер благодарит президента Трампа за его приглашение на саммит G7 в конце июня в Вашингтоне. На сегодняшний день, учитывая общую ситуацию с пандемией, она не может согласиться на свое личное участие, на поездку в Вашингтон", - заявил в пятницу газете официальный представитель правительства Германии Штеффен Зайберт.
Он добавил, что "она, конечно, будет продолжать следить за развитием пандемии".
Politico пишет, что отказ Меркель от приглашения Трампа в очередной раз продемонстрировал сложность отношений между двумя лидерами.