Արել եմ ամենն, ինչը կնպաստեր հեղափոխության նպատակների իրականացմանը և շարունակում եմ շարժվել իմ ընտրած ուղիով՝ ձերբազատվելով պատահական ուղեկիցներից. Վանեցյան (Տեսանյութ)
30/05/2020 19:21
Մենք բոլորս, ինչպես և համայն հայության գերակշիռ մասը, մեծ հույսեր ունեինք և ոգևորությամբ ընդունեցինք թավշյա հեղափոխությունը, այսօր «Հայրենիք» կուսակցության համագումարի ժամանակ ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, որն ընտրվել է կուսակցության ղեկավար։
«Մենք ոչ միայն ընդունեցինք, այլև մեզնից շատերն իրենց փորձն ու ունակությունները, եռանդն ու էնտուզիազմը ներդրեցին հեղափոխության ընթացքում հայտարարված նպատակները կյանքի կոչելու գործին։ Դրանով մենք փորձում էինք նոր որակ, իմաստ և, ամենակարևորը, բովանդակություն հաղորդել գործընթացներին՝ յուրաքանչյուրս մեր ոլորտում», - ասել է Վանեցյանը։
Նրա խոսքով՝ ողջ գիտակից կյանքում աշխատել է այլ ոլորտում, ծառայել պետությանը և երբեք մտքով չէր անցնի, որ մի օր կդառնա որևէ կուսակցության անդամ, առավել ևս՝ կգլխավորի որևէ կուսակցություն։
Վանեցյանը բացատրել է քաղաքականություն մտնելու իր մոտիվացիան։
«Ասեմ մեկ բառով. պատասխանատվությունը։ Ցանկացած բարդ իրավիճակում իմ պատասխանատվության զգացումը մշտապես հաղթել է։ Այսօր ես ունեմ պատասխանատվություն պետության, հասարակության, ապագա սերունդների հանդեպ։ Ես հանգիստ խղճով և պարզ ճակատով կարող եմ պնդել, որ արել եմ ամենն, ինչը կնպաստեր հեղափոխության նպատակների իրականացմանը։ Իհարկե, սա չի նշանակում, որ չեն եղել բացթողումներ, սակայն կարող եմ վստահորեն հայտարարել, որ թույլ չեմ տվել գաղափարների խեղաթյուրում կամ շեղում ընտրված ճանապարհից: Ես շարունակում եմ շարժվել իմ ընտրած ուղիով՝ ձերբազատվելով ժամանակավոր, երբեմն՝ պատահական ուղեկիցներից», - ասել է նա։

I have done everything for implementation of goals of the revolution and will follow the path I selected: NSS ex-director
30/05/2020 19:45
The all Armenians accepted the velvet revolution with great enthusiasm tying big expectations with it, former director of National Security Service Artur Vanetsyan said at the congress of Hayrenik party the president of which he has been elected.
“We did not only accept it, but many of us contributed their experience and skills, enthusiasm to bring into life the goals declared during the revolution. With it we were trying to give new quality, sense and which was the most important new content to the processes each in his sector,” Vanetsyan said.
He stressed that during the whole his conscious life he worked in other sector, served the state and never thought he would ever be a member of a party and moreover head a party.
Explaining his motivation of entering the politics, Vanetsyan said, “I will tell in one word – the responsibility. In each complicated situation the sense of responsibility has always won. Today I have responsibility before the state, society, future generations. I can state with clear conscience that I have done everything to reach the implementation of the goals of the revolution. Of course, it does not meant there were no flaws but I can state for sure that I have not allowed distortion of ideas or diverted from the selected path. I continue following the selected path, getting rid of temporary, sometimes accidental companions,” he said.