Ռուսաստանից գնված զենքը վերավաճառվել է երրորդ երկրի, Հայաստանը ներքաշվել է միջազգային զենքի առևտրի սև շուկա. Միքայել Մինասյան
31/05/2020 11:09
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր ռազմական հետախուզության վարչության նախկին պետ, այժմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական Արշակ Կարապետյանը մայիսի 23-ին գաղտնի գործուղվել է Ռուսաստան, «Ստի վերջը» տեսաշարի 7-րդ մասում ասել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ, ոմն Դավիթ Գալստյանի հետ միասին, ներգրավված են զենքի միջազգային առևտրի մեջ։ Գեներալ Կարապետյանը մեկնում է Մոսկվա, որպեսզի այնտեղ բանակցի ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաների հետ, որպեսզի փորձեն ծածկադմփոց անեն այն սկանդալը, որն ուղիղ կապ ունի Հայաստանի անվտանգության հետ», - ասել է Մինասյանը։
Նա նշել է, որ, հաշվի առնելով երկրի անվտանգությանը վերաբերող հարցեր, չի կարող լիարժեք բաց խոսել, և կլինի զգույշ։
«Նիկոլ Փաշինյանը ծխախոտից և ադամանդից հետո Հայաստանը ներքաշել է միջազգային զենքի առևտրի սև շուկա։ Հայաստանն իրավունք ունի գնել զենք և զինամթերք Ռուսաստանից ռուսական ներքին գներով։ ՀՀ և ռուսական բանակը կարողանում են առնել Ռուսաստանի արտադրողներից զենք-զինամթերքը նույն գներով,  և այդ գները տարբերվում են միջազգային գներից մինչև 65 տոկոսով։ Հետևաբար՝ Նիկոլ Փաշինյանը հենց իմանում է, որ նախորդ իշխանությունները կարողացել էին բանակցել իր կողմից այդքան սկզբում չսիրված, հետո այդպես մոլագար ձևով  սիրված Ռուսաստանի հետ այդ նրբությունը, միանգամից իր նոր ընկերոջ, ոմն Դավիթ Գալստյանի, նույն ինքը՝ Պատրոն Դավիթի միջոցով, մտածում են և իրականացնում են մի սխեմա, որի հիմքում հետևյալն է. Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լիազորում է Դավիթ Գալստյանին պաշտպանության նախարարության միջոցով և տալիս է արտոնություն, որպեսզի նա Հայաստանի անունից պատվիրի, կոչենք դա 100 միավոր զենք։ Այնուհետև Հայաստանը գնում է Դավիթ Գալստյանի օֆշորից այդ 100 տեսակից, ընդունենք, 60-ը։ Այդ 60-ի համար վճարում է, 60 հատ զենքը գալիս է Հայաստան։ Թղթերով ամեն ինչ նորմալ է, կա մի բացառություն, որ այն 40-ը, որը սկզբնականում պատվիրել են, բայց չեն վճարել, Դավիթ Գալստյանը, որն արդեն ուներ պայմանավորվածություն երրորդ երկրների հետ, ուղիղ Ռուսաստանից ուղարկում է երրորդ երկիր։ Օրինակի համար՝ Արաբական Էմիրություններ։ Երրորդ երկրից զենքը հայտնվում է չորրորդ երկրում։ Բոլոր մասնագետները գիտեն, որ համարներով հնարավոր է զենքի ամբողջ նախորդ պատմությունն իմանալ։ Չորրորդ երկրում զենքն օգտագործվելուց հետո Ռուսաստանում իմանում են, որ Հայաստանին վաճառված զենքը հայտնվում է չորրորդ երկրում», - պատմել է Մինասյանը։
Նրա խոսքով, որպեսզի չփչացնեն հարաբերությունները Հայաստանի հետ, որովհետև Հայաստանն իրենց համար Նիկոլ Փաշինյանը չէ, Ռուսաստանում «որոշում են պատժել այս մաֆիոզներին իրենց ձևով. հայտարարում են Դավիթ Գալստյանին պերսոնա նոն գրատա և տասը տարով արգելում ենք մուտքը Ռուսաստան՝ զրկելով Հայաստանի մոնոպոլիստին հնարավորությունից զենք և զինամթերք առնել Ռուսաստանի Դաշնությունից», - ասում է Մինասյանը։
«Երբ Նիկոլ Փաշինյանն իմացավ, որ Դավիթ Գալստյանի միջոցով այսուհետ չի կարող փող աշխատել և զենք ծախել երրորդ երկրներին Հայաստանի հաշվին, նոր ձև գտավ, թե ոնց շարունակել օգտվել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության բյուջեից», - նշել է Մինասյանը։
Նա ասել է, որ խոսքը «Оса-АК» զինատեսակի մասին է:
«Հիշում եք, վարչապետըն ասում էր, որ ՀՀ կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքի ամոթալի էջը, որովհետեւ ձեռք բերված սպառազինությունը կամ 2019 թ․ արտադրության է կամ ընդհանրապես չօգտագործված, գործարանային վիճակի: Էդ «յուղը վրեն զենքը» կամ «գերժամանակակիցը» հանվել է արտադրությունից 1985 թ.։ Սկսվել է արտադրությունը 1975թ. և հանվել է 80-ականների կեսերին։ Եվ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը նույնիսկ չի տիրապետում՝ ինչ է ինքը ասում, որովհետև իրենք չեն գնել «Оса-АК», իրենք գնել են «Оса-АКМ», բայց այդ 35 մեքենայից հանված են բոլոր բիրկաները, որոնք կարող են վկայել իրական տարիքի մասին և ուղղակի լավ նորոգված ու ներկված են, բայց նույնիսկ մեկը պաշտպանության նախարարությունը չի ընդունել բրակ լինելու պատճառով։ Jason հեղինակային ամսագրում Հորդանանի թագավորությունը, որտեղից մեր հերոսները գնել են «Оса»-ները սպիսատ է անում 51 թե 52 հակաօդային պաշտպանության մեքենա և դնում վաճառքի, բայց ոչ ոք չի առնում, որովհետև, ինչպես խոսում են մնացած մասնագետները, այդ հակաօդային համակարգը բարոյապես հնացած է, որովհետև արտադրված է 70-ականների կամ լավագույն դեպքում 80-ականների սկզբում և այսօրվա համակարգերը շատ ավելի ժամանակակից են», - ասել է Մինասյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի Հանրապետությունը ունեցել է «Оса-АК» միշտ, զինված ուժերն իրենց առաջին օրվանից ունեցել են և օգտագործել են և ունեցել են բազում հնարավորություններ դա ունենալու անվճար։
«Այս իշխանությունները նույնիսկ չգիտեն, որ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությանը առաջարկվել է նույն հորդանանական «Оса-АК»-երը, բայց էքսպերտների գրավոր կարծիքի հիման վրա մերժվել է, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունն ունի այդ զենքից և ունի այնպիսի ժամանակակից, արդեն ավելի արդիական հակաօդային համակարգեր, որ այս փուլում դրանց կարիք չկա, և այդ գումարը կարելի է ծախսել շատ ավելի պիտանի ոլորտներում: Ես ասում եմ այն, ինչ կա, կարող եք մտնել, մասնագիտական կայքերում նայել, շատ անգամ Հունաստանը, Չեխիան, նույն Հորդանանը վաճառում են այդ զինատեսակը որպես մետաղ։ Ես սրանց մասին չեմ խոսում կոնկրետ, որովհետեւ, կարող է՝ աշխատունակ են, բայց շատ վստահ ձեզ կարող եմ ասել, որ դրանք չարժեն 27 մլն դոլար, անհնարին է և օֆշորային ընկերության միջոցով անել ոչ թե կասկածելի, այլ խայտառակ գործարք, ուղղակի ամոթ է», - ասել է Մինասյանը։

Weapons purchased from Russia resold to a third country: ex-ambassador to Vatican Mikayel Minasyan says Armenia engaged in black market of international arms trade
31/05/2020 11:08
Arshak Karapetyan, former head of the Chief Military Intelligence Department of Armenia’s Armed Forces, incumbent adviser to the RA Prime Minister Nikol Pashinyan was secretly sent to Russia on May 23, former ambassador of Armenia to the Holy See Mikayel Minasyan said in the 7th part of his “The End of Lie” series on Facebook.
“Nikol Pashinyan directly, together with a Davit Galstyan, are engaged in international arms trade. General Karapetyan left for Moscow to negotiate with the officials of the Russian Ministry of Defense to cover this scandal directly relating to Armenia’s security,” Minasyan said.
He stressed that taking into consideration the country’s security issues, he could not speak fully openly and would be cautious.
“After cigarettes and diamonds, Nikol Pashinyan has engaged Armenia in the black market of international arms trade. Armenia has a right to buy arms from Russia at Russian domestic cost. Armenian and Russian armies may buy from Russian manufacturers the weapons and ammunition with the same price and these prices differ from the international ones up to by 65%. Consequently, as soon as Nikol Pashinyan learnt that the former authorities had managed to negotiate over this delicate issue with his so much disliked and then so much loved Russia, together with his new friend, a Davit Galstyan, the same Patron Davit, they though over and implemented a scheme the basis of which is the following: Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan authorized Davit Galstyan via Defense Ministry and gave him privilege to order on behalf of Armenia, let’s say, 100 units of weapons. Afterwards, Armenia bought from Davit Galstyan’s offshore, let’s say 60 of these 100 types. He paid for these 60 and these 60 came to Armenia. Everything is normal by papers with only one exception the 40, ordered in the very beginning but not paid for, were sent from Russia to third countries with which Davit Galstyan already had an arrangement. For instance, the United Arab Emirates. From a third country the weapons appeared in a forth country. All the specialists know that it is possible to learn the whole history of a weapon by numbers. After the usage of the weapon in the fourth country, Russia learnt that the weapon it sold to Armenia appeared in a fourth country,” Minasyan said.
The ex-ambassador said that for not ruining the relations with Armenia, as Armenia for them is not Nikol Pashinyan, Russia “decided to punish the mafiosies in their way: they declared Davit Galstyan persona non grata and banned his entrance to Russia for ten years, depriving Armenia’s monopolist of an opportunity to buy weapon from the Russian Federation,” Minasyan said.
“Learning that hence he cannot earn money and sell weapon to third countries at Armenia’s expense, Nikol Pashinyan found a new way to continue getting use of the budget of Armenia’s Defense Ministry,” Minasyan noted, stressing that he is speaking about “Osa-AK” type of weapon.
“Do you remember the prime minister saying that the Government of Armenia closed the shameful page of 80s because the weapons they [the incumbent government] purchased is either of 2019 production or not used at all, directly from factory. These super-new and 4th generation weapons were removed from production in 1985. The prime minister of the Republic does not even know what he is saying because they have not purchased Osa-Ak but Osa-AKM, but the labels testifying the real age of these weapons and them being just well restored and painted are removed from all the 35 vehicles. But the Ministry of Defense has not accepted even one for having defects. In Jason authoritative journal the Kingdom of Jordan, from where our heroes purchased Osa, wrote off 51 or 52 air-system vehicles and put on sale but no one purchased them because, according to specialists, this air-system is obsolete as it was produced in early 70s or in better case in early 80s while today’s systems are more contemporary,” Minasyan said.
The former ambassador said Armenia always had Osa-AK and from the very first day the Armed Forces always had and used opportunities to have it free.
“The current authorities do not even know that the Ministry of Defense of the Republic of Armenia was offered the same Jordanian Osa-AK but rejected the proposal on the basis of written opinion of experts, because Armenia already had such weapon and had more modern air systems, thus at this phase we do not need them and this sum could have been spent on much more urgent issues,” Minasyan said.
“I am telling what we have. You may visit and see in many specialized websites that very often Greece, Czech Republic and the same Jordan sell this type of weapon as a metal. I am not speaking about the already purchased ones concretely because they may be the functioning ones, but I can state for sure that they do not cost $27 million,” Minasyan said, adding that making not suspicious but disgraceful transaction via an offshore company is just a shame.