Ռուսաստանից գնված զենքը վերավաճառվել է երրորդ երկրի, Հայաստանը ներքաշվել է միջազգային զենքի առևտրի սև շուկա. Միքայել Մինասյան
31/05/2020 11:09
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր ռազմական հետախուզության վարչության նախկին պետ, այժմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական Արշակ Կարապետյանը մայիսի 23-ին գաղտնի գործուղվել է Ռուսաստան, «Ստի վերջը» տեսաշարի 7-րդ մասում ասել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ, ոմն Դավիթ Գալստյանի հետ միասին, ներգրավված են զենքի միջազգային առևտրի մեջ։ Գեներալ Կարապետյանը մեկնում է Մոսկվա, որպեսզի այնտեղ բանակցի ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաների հետ, որպեսզի փորձեն ծածկադմփոց անեն այն սկանդալը, որն ուղիղ կապ ունի Հայաստանի անվտանգության հետ», - ասել է Մինասյանը։
Նա նշել է, որ, հաշվի առնելով երկրի անվտանգությանը վերաբերող հարցեր, չի կարող լիարժեք բաց խոսել, և կլինի զգույշ։
«Նիկոլ Փաշինյանը ծխախոտից և ադամանդից հետո Հայաստանը ներքաշել է միջազգային զենքի առևտրի սև շուկա։ Հայաստանն իրավունք ունի գնել զենք և զինամթերք Ռուսաստանից ռուսական ներքին գներով։ ՀՀ և ռուսական բանակը կարողանում են առնել Ռուսաստանի արտադրողներից զենք-զինամթերքը նույն գներով,  և այդ գները տարբերվում են միջազգային գներից մինչև 65 տոկոսով։ Հետևաբար՝ Նիկոլ Փաշինյանը հենց իմանում է, որ նախորդ իշխանությունները կարողացել էին բանակցել իր կողմից այդքան սկզբում չսիրված, հետո այդպես մոլագար ձևով  սիրված Ռուսաստանի հետ այդ նրբությունը, միանգամից իր նոր ընկերոջ, ոմն Դավիթ Գալստյանի, նույն ինքը՝ Պատրոն Դավիթի միջոցով, մտածում են և իրականացնում են մի սխեմա, որի հիմքում հետևյալն է. Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լիազորում է Դավիթ Գալստյանին պաշտպանության նախարարության միջոցով և տալիս է արտոնություն, որպեսզի նա Հայաստանի անունից պատվիրի, կոչենք դա 100 միավոր զենք։ Այնուհետև Հայաստանը գնում է Դավիթ Գալստյանի օֆշորից այդ 100 տեսակից, ընդունենք, 60-ը։ Այդ 60-ի համար վճարում է, 60 հատ զենքը գալիս է Հայաստան։ Թղթերով ամեն ինչ նորմալ է, կա մի բացառություն, որ այն 40-ը, որը սկզբնականում պատվիրել են, բայց չեն վճարել, Դավիթ Գալստյանը, որն արդեն ուներ պայմանավորվածություն երրորդ երկրների հետ, ուղիղ Ռուսաստանից ուղարկում է երրորդ երկիր։ Օրինակի համար՝ Արաբական Էմիրություններ։ Երրորդ երկրից զենքը հայտնվում է չորրորդ երկրում։ Բոլոր մասնագետները գիտեն, որ համարներով հնարավոր է զենքի ամբողջ նախորդ պատմությունն իմանալ։ Չորրորդ երկրում զենքն օգտագործվելուց հետո Ռուսաստանում իմանում են, որ Հայաստանին վաճառված զենքը հայտնվում է չորրորդ երկրում», - պատմել է Մինասյանը։
Նրա խոսքով, որպեսզի չփչացնեն հարաբերությունները Հայաստանի հետ, որովհետև Հայաստանն իրենց համար Նիկոլ Փաշինյանը չէ, Ռուսաստանում «որոշում են պատժել այս մաֆիոզներին իրենց ձևով. հայտարարում են Դավիթ Գալստյանին պերսոնա նոն գրատա և տասը տարով արգելում ենք մուտքը Ռուսաստան՝ զրկելով Հայաստանի մոնոպոլիստին հնարավորությունից զենք և զինամթերք առնել Ռուսաստանի Դաշնությունից», - ասում է Մինասյանը։
«Երբ Նիկոլ Փաշինյանն իմացավ, որ Դավիթ Գալստյանի միջոցով այսուհետ չի կարող փող աշխատել և զենք ծախել երրորդ երկրներին Հայաստանի հաշվին, նոր ձև գտավ, թե ոնց շարունակել օգտվել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության բյուջեից», - նշել է Մինասյանը։
Նա ասել է, որ խոսքը «Оса-АК» զինատեսակի մասին է:
«Հիշում եք, վարչապետըն ասում էր, որ ՀՀ կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքի ամոթալի էջը, որովհետեւ ձեռք բերված սպառազինությունը կամ 2019 թ․ արտադրության է կամ ընդհանրապես չօգտագործված, գործարանային վիճակի: Էդ «յուղը վրեն զենքը» կամ «գերժամանակակիցը» հանվել է արտադրությունից 1985 թ.։ Սկսվել է արտադրությունը 1975թ. և հանվել է 80-ականների կեսերին։ Եվ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը նույնիսկ չի տիրապետում՝ ինչ է ինքը ասում, որովհետև իրենք չեն գնել «Оса-АК», իրենք գնել են «Оса-АКМ», բայց այդ 35 մեքենայից հանված են բոլոր բիրկաները, որոնք կարող են վկայել իրական տարիքի մասին և ուղղակի լավ նորոգված ու ներկված են, բայց նույնիսկ մեկը պաշտպանության նախարարությունը չի ընդունել բրակ լինելու պատճառով։ Jason հեղինակային ամսագրում Հորդանանի թագավորությունը, որտեղից մեր հերոսները գնել են «Оса»-ները սպիսատ է անում 51 թե 52 հակաօդային պաշտպանության մեքենա և դնում վաճառքի, բայց ոչ ոք չի առնում, որովհետև, ինչպես խոսում են մնացած մասնագետները, այդ հակաօդային համակարգը բարոյապես հնացած է, որովհետև արտադրված է 70-ականների կամ լավագույն դեպքում 80-ականների սկզբում և այսօրվա համակարգերը շատ ավելի ժամանակակից են», - ասել է Մինասյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի Հանրապետությունը ունեցել է «Оса-АК» միշտ, զինված ուժերն իրենց առաջին օրվանից ունեցել են և օգտագործել են և ունեցել են բազում հնարավորություններ դա ունենալու անվճար։
«Այս իշխանությունները նույնիսկ չգիտեն, որ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությանը առաջարկվել է նույն հորդանանական «Оса-АК»-երը, բայց էքսպերտների գրավոր կարծիքի հիման վրա մերժվել է, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունն ունի այդ զենքից և ունի այնպիսի ժամանակակից, արդեն ավելի արդիական հակաօդային համակարգեր, որ այս փուլում դրանց կարիք չկա, և այդ գումարը կարելի է ծախսել շատ ավելի պիտանի ոլորտներում: Ես ասում եմ այն, ինչ կա, կարող եք մտնել, մասնագիտական կայքերում նայել, շատ անգամ Հունաստանը, Չեխիան, նույն Հորդանանը վաճառում են այդ զինատեսակը որպես մետաղ։ Ես սրանց մասին չեմ խոսում կոնկրետ, որովհետեւ, կարող է՝ աշխատունակ են, բայց շատ վստահ ձեզ կարող եմ ասել, որ դրանք չարժեն 27 մլն դոլար, անհնարին է և օֆշորային ընկերության միջոցով անել ոչ թե կասկածելի, այլ խայտառակ գործարք, ուղղակի ամոթ է», - ասել է Մինասյանը։

Купленное у России оружие перепродано третьей стране, Армения вовлечена в черный рынок международной торговли оружием – Микаел Минасян
31/05/2020 14:06
Бывший начальник управления разведки Генштаба ВС Армении, ныне советник премьер-министра Никола Пашиняна генерал Аршак Карапетян 23 мая был тайно командирован в Россию, заявил бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян в 7-ой части видеообращения из серии «Конец лжи».
«Никол Пашинян напрямую вовлечен с неким Давидом Галстяном в международный рынок торговли оружием. Генерал Карапетян вылетает в Москву, чтобы вести там переговоры с должностными лицами министерства обороны РФ для сокрытия скандала, который напрямую связан с безопасностью Армении», - сказал Микаел Минасян.
Он отметил, что, учитывая вопросы безопасности страны, не может говорить полностью открыто и будет осторожен.
«Никол Пашинян после скандала с историей сигарет и бриллиантов вовлек Армению в черный рынок международной торговли оружием. Армения имеет право закупать у России оружие и боеприпасы по внутренним российским ценам. Республика Армения и российская армия могут покупать у российских производителей оружие и боеприпасы по одинаковым ценам, и эти цены отличаются от международных цен до 65%. Следовательно, Никол Пашинян как только узнает, что бывшим властям удалось договориться со столь нелюбимой им вначале, а потом уже маниакально любимой Россией по этому вопросу, сразу вместе со своим новым другом, неким Давидом Галстяном, он же «Патрон Давид», придумывают и реализуют схему, в основе которой лежит следующее: премьер-министр Армении Никол Пашинян уполномочивает Давида Галстяна через министерство обороны и предоставляет  ему привилегию, чтобы он от имени Республики Армения заказал, назовем условно, 100 единиц оружия. Затем Республика Армения покупает с оффшора Давида Галстяна, допустим, 60 из этих 100 видов. Платит за эти 60 единиц оружия и эти 60 единиц оружия поступают в Армению. С документами все в порядке, но есть одно исключение: те 40 единиц, которые были изначально заказаны, но не оплачены, Давид Галстян, у которого уже были договоренности с третьими странами, прямо из России отправляет в третью страну, Например, в Объединенные Арабские Эмираты. Из этой третьей страны оружие оказывается в четвертой стране. Все специалисты знают, что по номерам можно узнать всю предыдущую историю оружия. После использования оружия в четвертой стране в России узнают, что проданное Армении оружие оказалось в четвертой стране», - рассказал Микаел Минасян.
По его словам, чтобы не портить отношения с Арменией, поскольку Армения для них – это не Никол Пашинян, в России решают «наказать этих мафиози по-своему».
«Объявляют Давида Галстяна персоной нон-грата и запрещают въезд в Россию на 10 лет, лишив монополиста Республики Армения возможности покупать оружие и боеприпасы у Российской Федерации. Вы можете увидеть документ, который доказывает эту историю. Как видите, Давиду Галстяну запрещен въезд в Российскую Федерацию до 2029 года», - заявил Микаел Минасян.
«Когда Никол Пашинян узнал, что не может больше зарабатывать деньги через Давида Галстяна и продавать оружие третьим странам за счет Армении, он подумал и нашел новый способ, как продолжать пользоваться бюджетом министерства обороны Республики Армения», - отметил Минасян.
Он сообщил, что речь идет о зенитном ракетном комплексе «Оса-АК».
«Вы помните, премьер-министр заявил, что правительство Республики Армения закрыло постыдную страницу оружия 80-х, поскольку закупленное вооружение или производства 2019 года или вообще неиспользованное, в заводском состоянии. Это «новое» или «сверхсовременное» оружие снято с производства в 1985 году. Производство началось в 1975 году и снято с производства в середине 80-х. И премьер-министр Армении даже не владеет тем, о чем говорит, поскольку они приобрели не «Оса-АК», а «Оса-АКМ», но с этих 35 машин сняты все бирки, которые могут свидетельствовать о реальном возрасте, и просто хорошо отремонтированы и покрашены, но министерство обороны даже отказалось принять хоть одну из-за брака. Авторитетное издание Jason пишет, что Королевство Иордания, откуда наши герои купили ЗРК «Оса», списало 51 или 52 средств ПВО и выставило на продажу, но никто не покупает, поскольку, как говорят остальные специалисты, эти системы противовоздушной обороны морально устаревшие. Они  произведены в 70-х или в лучшем случае в 80-х и сегодняшние системы намного современнее», - сказал Микаел Минасян.
По его словам, Республика Армения всегда имела в своем арсенале ЗРК «Оса-АК», вооруженные силы с первых дней использовали их и имели неоднократную возможность получить это бесплатно.
«Эти власти даже не знают, что министерству обороны Республики Армения предлагались те же иорданские «Оса-АК», но на основании письменного мнения экспертов, отказались, поскольку у Республики Армения есть такое оружие и есть такие современные, более модернизированные противовоздушные системы, что на данном этапе необходимости в них нет и эти деньги можно потратить в других более необходимых сферах. Я говорю то, что есть, можете зайти и посмотреть на специалвизированных сайтах, очень часто Греция, Чехия, та же Иордания продают эти виды оружия как металл. Я не говорю конкретно об этих, потому что, возможно, они работоспособны, однако могу сказать уверенно, что они не стоят 27 млн. долларов, это просто невозможно. И заключить через оффшорную компанию не сомнительную, а позорную сделку – просто стыдно», - сказал Микаел Минасян.