Վրաստանը չի կարողանա բացել սահմանը Հայաստանից ժամանող զբոսաշրջիկների համար
Վրաստանը չի կարողանա բացել սահմանը զբոսաշրջիկների համար այն երկրներից, որոնք ունեն կորոնավիրուսի մեծ տարածվածություն: Այս երկրների ցանկում է նաև Հայաստանը, «Պիրվելի» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Վրաստանի «Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի» ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն:
«Առաջին հերթին զբոսաշրջիկներ կժամանեն «կանաչ գոտու» երկրներից: Զբոսաշրջության վարչությունն աշխատում է այս ուղղությամբ: Կստորագրվեն երկկողմանի պայմանագրեր նվազագույն ռիսկ ունեցող երկրների հետ: Մշակվում են նաև որոշակի ընթացակարգեր՝ ինչ թեստ պետք է հանձնի զբոսաշրջիկը նախքան ժամանումը: Շատ երկրներ արդեն ներդրել են այդ կանոնները: Օրինակ՝ մեր այն քաղաքացիները, որոնք Թուրքիա են մեկնում բուժման, պետք է անցնեն ՊՇՌ-թեստ՝ ոչ վաղ, քան սահմանը հատելուց առաջ 48 ժամում», - ասել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Վրաստանը կարող է «անվտանգ միջանցք» գործարկել Իսրայելից, Ավստրիայից, Չեխիայից և Ուկրաինայից զբոսաշրջիկների համար:

Грузия не сможет открыть границу для туристов из Армении
Грузия не сможет открыть границу для туристов из стран с высоким уровнем распространения коронавируса, в том числе из Армении, заявил глава Национального центра по контролю заболеваний Амиран Гамкрелидзе в эфире телекомпании «Пирвели», передает «Эхо Кавказа».
«В первую очередь туристы будут из «зелёных» стран. Департамент туризма работает в этом направлении. Будут оформлены двусторонние соглашения со странами с минимальным риском. Разрабатываются и определенные процедуры – какой тест должен пройти турист до прибытия. Многие страны уже ввели эти правила. Например, наши граждане, которые едут в Турцию на лечение, должны пройти ПЦР-тест не ранее, чем за 48 часов (до пересечения границы). Также уже после пересечения границы в Грузии за туристами будет проводиться определенное наблюдение», – заявил он.
Ранее сообщалось, что Грузия может запустить «безопасный коридор» для туристов из Израиля, Австрии, Чехии и Украины.