Վաշինգտոնում Սպիտակ տան մոտակայքում բողոքի ցույցերի ընթացքում մի քանի շենք է այրվել (Տեսանյութ)
Վաշինգտոնի կենտրոնում՝ ԱՄՆ նախագահի նստավայրի հարևանությամբ, որտեղ տեղի է ունենում բողոքի ցույց, մի քանի շենքերում հրդեհ է բռնկվել, հայտնում է РИА Новости-ն:
Սկզբում ցուցարարները մեծ խարույկ են կազմակերպել հենց  ճանապարհի վրա, որի մեջ գցել են ճանապարհային նշաններ, թփեր, ծառեր, շշեր և ձեռքի տակ եղած այլ իրեր: Մի պահ նրանք պատռել են  ԱՄՆ դրոշը հարևան գրասենյակի շենքի տանիքից և նույն կրակի մեջ այրել այն:
Մի քանի րոպե անց շենքում հրդեհ է բռնկվել: Միևնույն ժամանակ, Լաֆայետի հրապարակի տարածքում գտնվող փոքրիկ մեկ հարկանի ֆերմայի շենքը ևս բռնկվել է:
Դրանից հետո ոստիկանությունը կրկին կիրառել է արցունքաբեր գազի նռնակներ՝ ցուցարարներին հեռացնելու համար: Այնուամենայնիվ, իրավապահները դեռ չեն անցել ավելի ակտիվ գործողությունների: Պարետային ժամ է հայտարարվել Վաշինգտոնում տեղական ժամանակով 23.00-ից (Երևանի ժամանակով 07.00-ից):
Անհանգստությունը Միացյալ Նահանգներում բռնկվել են ոստիկանի կողմից աֆրոամերիկացի  Ջորջ Ֆլոյդի սպանությունից հետո:

В Вашингтоне несколько зданий загорелись в ходе протестов у Белого дома (Видео)
Несколько зданий загорелись в центре Вашингтона рядом с резиденцией президента США, где проходит акция протеста, передает корреспондент РИА Новости.
Сначала демонстранты устроили большой костер прямо на проезжей части, в котором ставить сжигать дорожные знаки, кусты, деревья, бутылки и все, что подвернётся под руку. Какой-то момент они сорвали с крыши соседнего офисного здания, особняка XIX века, флаг США и сожгли его в этом же костре.
Спустя несколько минут в здании возник пожар. Одновременно загорелась небольшая одноэтажная хозяйственная постройка на территории сквера Лафайет.
После этого полиция снова применила гранаты со слезоточивым газом и светошумовые гранаты чтобы отогнать протестующих. Однако к более активным действиям стражи порядка пока не переходят. Комендантский час объявлен в Вашингтоне с 23.00 по местному времени (06.00 мск)
Волна беспорядков, всколыхнувших США, началась в Миннеаполисе после гибели афроамериканца Джорджа Флойда от рук полиции.