Իշխանությունները չունեն Միքայել Մինասյանի բացահայտումներին պատասխանելու որևէ այլ տարբերակ, քան ապօրինի եղանակով քրեաիրավական գործիքակազմին դիմելը. փաստաբան
02/06/2020 17:57
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի փաստաբանն անդրադարձել է «ենթադրաբար» Միքայել Մինասյանին պատկանող ընկերությունների բաժնետոմսերի վրա կալանք դնելուն։
««Հայկական ժամանակ» օրաթերթի ինտերնետային կայքում հրապարակված նյութից տեղեկացա, որ վարույթ իրականացնող մարմինը կալանք է դրել «ենթադրաբար» Միքայել Մինասյանին պատկանող ընկերությունների բաժնետոմսերի վրա:
Նշված փաստի վերաբերյալ ՊԵԿ քննչական վարչությունից դեռևս չենք ստացել որևէ գրավոր փաստաթուղթ կամ բանավոր պարզաբանում:
Առավել տարակուսելի է, որ կալանք է դրվել ոչ միայն Միքայել Մինասյանի բարեկամներին կամ պարզապես ծանոթներին պատկանող ընկերությունների, այլև այն ընկերությունների բաժնեմասի վրա, որոնց սեփականատերերին Միքայել Մինասյանն անձնապես չի էլ ճանաչում:
Նշվածը վերջին երկու տարին անընդմեջ Միքայել Մինասյանի և նրան հետ երբևէ որևէ առնչություն ունեցած, իսկ առանձին դեպքում՝ որևէ առնչություն չունեցած անձանց և ընկերությունների նկատմամբ իրականացվող ապօրինի գործողությունների հերթական փուլն է: Ակնհայտ է, որ երկրի քաղաքական իշխանությունները չունեն Միքայել Մինասյանի կողմից վերջին ժամանակահատվածում իրականացվող աղմկահարույց բացահայտումներին պատասխանելու որևէ այլ տարբերակ, քան ապօրինի եղանակով քրեաիրավական գործիքակազմին դիմելը՝ մի տարբերակ, որն ի սկզբանե դատապարտված է անհաջողության:
Այս պահին փորձում ենք ստանալ գույքի վրա կալանք դնելու վերաբերյալ դատավարարական ակտերը՝ օրենքով սահմանված եղանակով դրանք բողոքարկելու համար:
Միաժամանակ, մեր ներողամտությունն ենք հայցում այն ընկերություններից և անձանցից, որոնք այսօր տուժում են Միքայել Մինասյանի հետ երբևէ որևէ առնչություն ունենալու համար», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։

У властей нет другого варианта для ответа на разоблачения Микаела Минасяна, кроме как прибегнуть к незаконным уголовно-правовым инструментариям – адвокат
02/06/2020 19:18
Адвокат бывшего посла Республики Армения при Святом Престоле Микаела Минасяна обратился к аресту акций компаний, которые «предположительно» принадлежат Микаелу Минасяну.
«На сайте "Айкакан жаманак" увидел материал о том, что осуществляющий производство орган наложил арест на акции "предположительно" принадлежащих Микаелу Минасяну компаний.
Относительно указанного факта еще не получили письменного документа или устного разъяснения из следственного управления Комитета государственных доходов.
Наибольшее недоумение вызывает то обстоятельство, что арест наложен не только на принадлежащие друзьям или просто знакомым Микаела Минасяна компании, но и на акции тех компаний, собственников которых Микаел Минасян даже не знает.
Это – очередной этап незаконных действий, постоянно осуществляемых за последние два года в отношении лиц и компаний, имевших хоть какую-то связь с Микаелом Минасяном, а в отдельных случаях, ни имевших никакой связи. Очевидно, что у политических властей страны нет какого-либо другого варианта для ответа на опубликованные в последнее время Микаелом Минасяном скандальные разоблачения, кроме как прибегнуть к незаконным уголовно-правовым инструментариям – вариант, который изначально обречен на неудачу.
Сейчас пытаемся получить судебные акты о наложении ареста на имущество, чтобы обжаловать их в установленном порядке.
Одновременно, приносим наши извинения тем лицам и компаниям, которые сегодня страдают из-за того, что хоть когда-то имели с Микаелом Минасяном какую-то связь», - написал на своей странице в Facebook адвокат Мигран Погосян.