Խորհրդարանն այսուհետ կկարողանա չեղարկել հանրաքվեն․ փոփոխություններ՝ «Հանրաքվեի մասին» օրենքում
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ 82 կողմ, 17 դեմ ձայներով խորհրդարանն ընդունեց «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։ Դեմ քվեարկեց ԲՀԿ-ն, ԼՀԿ-ն չքվեարկեց։
Նախագծում ավելացվել է դրույթ, թե որ դեպքում հանրաքվեն չի կարող անցկացվել։
Ներմուծվում է խորհրդարանի կողմից արդեն նշանակված հանրաքվեի մասին որոշումը չեղարկելու ինստիտուտ, հետևաբար, եթե մինչև ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը խորհրդարանը որոշում կայացնի հանրաքվեի չեղարկման մասին, ապա այն չի կայանա։
Նախագիծը կարող է կիրառվել ապրիլի 5-ին կայանալիք Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի մասով, որը հետաձգվել էր արտակարգ դրություն հաստատելուց հետո։
Ավելի վաղ իշխող խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հայտարարել էր, որ նախագծի տրամաբանությունից ելնելով՝ համավարակով պայմանավորված հնարավոր չէ անցկացնել հանրաքվե, քանի որ դա կարող է վտանգել քաղաքացիների կյանքը։

Парламент Армении впредь сможет отменять референдум – поправки в закон «О референдуме»
Парламент Армении принял сегодня во втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «О референдуме» соотношением голосов 82 «за», 17 «против».
Против законопроекта проголосовали фракции «Светлая Армения» и «Процветающая Армения».
В законопроект было добавлено положение о том, в каком случае референдум не может проводиться.
Внедряется институт отмены решения о проведении назначенного референдума Национальным Собранием, следовательно, если до завершения военного или чрезвычайного положения парламент примет решение об отмене референдума, то он не состоится.
Законопроект может быть применен к назначенному на 5 апреля конституционному референдуму, который отложен после введения режима чрезвычайного положения.
Ранее руководитель правящей фракции «Мой шаг» Лилит Макунц заявила, что вследствие пандемии коронавируса референдум невозможно провести, поскольку это может подвергнуть опасности жизнь граждан.