Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը պատրաստ չէ խաղաղության, Ադրբեջանի իշխանությունը սպառնալիք է տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար. ՀՀ ԱԳՆ
04/06/2020 18:24
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է ադրբեջանական իշխանական տարբեր օղակների ռազմատենչ հայտարարությունները։
«Վերջին շրջանում Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության և տարբեր գերատեսչությունների կողմից բովանդակային կառուցվածքից զուրկ, հիստերիա հիշեցնող հակահայկական մրցակցային հայտարարություններ են արվում: Տպավորություն է ստեղծվում, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է գերազանցել իր նախկին հակահայկական հայտարարությունները, ինչը տասնամյակների ընթացքում հետևողական հակահայկական դիսկուրսի պայմաններում հեշտ գործ չէ:
Հատկանշական է, որ սեփական ժողովրդի առջև ատելություն քարոզող և պատերազմի սպառնալիքներով հանդես եկող Ադրբեջանի ավտորիտար իշխանություններն  օգտագործում են կորոնավիրուսի դեմ պայքարն իրենց երկրում մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներ իրականացնելու համար. իրողություն, որը բարձրաձայնվել է մի շարք հեղինակավոր միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների կողմից:
Այնուհանդերձ, ինչքան էլ որ հայերի դեմ ատելության քարոզը և պատերազմի սպառնալիքները միտված լինեն ներքին լսարանին, նման հայտարարությունները լրջորեն վնասում են խաղաղ գործընթացին և մատնանշում, որ ոչ թե Ադրբեջանի ժողովուրդը, այլ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը պատրաստ չէ խաղաղության»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը։
Աննա Նաղդալյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության հակահայկական գործողություններն արդեն ստացել են իրենց իրավական գնահատականը միջազգային ատյանների կողմից:
«Այսպես,  ՄԻԵԴ-ի «Մակուչյանը և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» գործով դատավճիռը դատապարտեց ադրբեջանական պետության  ռասիստական քաղաքականությունը, որն արտահայտվել էր մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներելու, ազատ արձակելու և պարգևատրելու գործողություններով:
Հայատյացությունը որպես ներքին համախմբման և իշխանության լեգիտիմության հիմնական աղբյուր դիտարկող Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունը սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի, Հայաստանի և ողջ հայ ժողովրդի, այլև տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար:
Արցախի և Հայաստանի անվտանգային համակարգը բավարար համալիր և կայուն է՝  արդյունավետորեն հասցեագրելու և հակադարձելու նման սպառնալիքները»,-նշել է Ա. Նաղդալյանը։

Current authorities of Azerbaijan pose a threat not only to Artsakh, Armenia and all Armenians, but also to regional peace and security: MFA spokesperson
04/06/2020 18:30
Foreign Ministry Spokesperson Anna Naghdalyan commented on bellicose statements of various circles of Azerbaijani authorities.
"Recently the high leadership along with the other state agencies of Azerbaijan have been competing in delivering hysterical Armenophobic statements with no substantive content. It seems that the Azerbaijani leadership is attempting desperately to exceed its previous Armenophobic statements, which is not an easy task to do amid its decades-long anti-Armenian consistent discourse.
It is noteworthy that the authoritarian leadership of Azerbaijan, which promotes hatred among its people and puts forward war threats, instrumentalized the fighting against COVID-19 to commit massive human rights violations in its country. Recently, a number of reputable international and regional organisations have raised their voice against these practices of Azerbaijan.
Nevertheless, even though the Armenophobic propaganda and war threats of Azerbaijan are meant for domestic consumption, they seriously undermine the peace process and demonstrate that not the population, but the top leadership of Azerbaijan is not prepared for peace.
The anti-Armenian actions of the leadership of Azerbaijan have already received their legal assessment by the international bodies. In this vein, the ECHR ruling on “Makuchyan and Minasyan vs Azerbaijan and Hungary” case condemned Azerbaijan's racist policy, which was manifested by pardone, release and glorification of the murderer Ramil Safarov.
The current authorities of Azerbaijan, which consider Armenophobia as the main source of their legitimacy and domestic consolidation, pose a threat not only to Artsakh, Armenia and all Armenians, but also to regional peace and security.
The security system of Artsakh and Armenia is comprehensive and consolidated enough to effectively address and confront such threats," Naghdalyan said in the statement.