Հանրային գործիչները պետք է միշտ հաշվի առնեն, որ որքան էլ նպատակը լինի իրավաչափ, դա կարող է խախտել կոնկրետ մարդու իրավունքը. Թաթոյանը՝ Փաշինյանի հրապարակման մասին
05/06/2020 13:41
Մարդու իրավունքներին վերաբերող ցանկացած հարց գտնվում է իմ անմիջական ուշադրության ներքո՝ անկախ նրանից արձագանքում եմ հրապարակային, թե ոչ, Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Սոցիալական ցանցերի բոլոր օգտատերերին խնդրում եմ չտարածել աղջկա լուսանկարը՝ անկախ նրանից դեմքը փակ է, թե ոչ: Կոնկրետ դեպքի առանձնահատկությունը հաշվի առնելով՝ եթե տարածել եք, խնդրում եմ հեռացնել լուսանկարը և վիրավորական մեկնաբանություն պարունակող արտապատկերները։
Քանի որ ՀՀ վարչապետը հեռացրել է լուսանկարն իր էջից և արել պարզաբանող գրառում, ապա այդ հարցին անդրադառնալու անհրաժեշտություն այլևս չեմ տեսնում:
Հրապարակումներ անելիս հանրային գործիչները պետք է միշտ հաշվի առնեն, որ որքան էլ նպատակը լինի իրավաչափ, դա կարող է խախտել կոնկրետ մարդու իրավունքը», - նշել է նա։

Общественные деятели должны всегда учитывать, что какой бы правомерной ни была цель, это может нарушить права конкретного человека – Арман Татоян о публикации Никола Пашиняна.
05/06/2020 15:08
Любой вопрос, касающийся прав человека, находится в центре моего внимания, независимо от того – реагирую ли я публично или нет, написал на своей странице в  Facebook Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Прошу всех пользователей социальных сетей не распространять фотографию девушки, независимо от того, закрыто ли у нее лицо или нет. Прошу всех пользователей социальных сетей не распространять фотографию девушки, независимо от того, закрыто ли у нее лицо или нет.
Поскольку премьер-министр Армении уже удалил пост со своей страницы и сделал запись с объяснением, не вижу необходимости вновь обращаться к этому вопросу.
При публикации общественные деятели должны всегда учитывать, какой бы правомерной ни была цель, это может нарушить права конкретного человека», - отметил он.