2019-ին պետբյուջե  է մուտքագրվել շուրջ 1.5 տրիլիոն դրամ եկամուտ. ՀՀ փոխվարչապետ
2019 թվականին պետբյուջե է մուտքագրվել շուրջ 1.5 տրիլիոն դրամ եկամուտ՝ շուրջ 16.7 տոկոսով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը: Հարկային եկամուտները աճել են 16.4 տոկոսով, խորհրդարանում 2019 թվականի բյուջեի տարեկան հաշվետվության ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Հարկային եկամուտներ-ՀՆԱ ցուցանիշը 2019 թվականին կազմել է 22.35 տոկոս: Պետական բյուջեի ծախսերը նախորդ տարի կազմել են շուրջ 1.6 տրիլիոն դրամ: Հարկ է նշել, որ հաշվետու տարում ապահովվել է ոչ միայն ի սկզբանե պետբյուջեով նախատեսված ծախսերի, այլև լրացուցիչ հարկային եկամուտների հաշվին վերնայված ծախսային միջոցառումների գծով բոլոր կանխատեսված և նոր ձևավորված պարտավորությունների լիարժեք կատարումը», - ասաց փոխվարչապետը:
Մհեր Գրիգորյանը նկատեց՝ 2019-ին պետբյուջեի ծախսերն աճել են 12.6 տոկոսով, ինչը հանգեցրել է ՀՆԱ-ի նկատմամբ ծախսերի հարաբերակցության աճին: Այն կազմել է 24.9 տոկոս:
«2019 թվականի բյուջեն կատարվել է 64 միլիարդ դրամ պակասուրդով՝ կազմելով ծրագրային ցուցանիշի 41.6 տոկոսը: 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կառավարության պարտքը կազմել է շուրջ 3.2 տրիլիոն դրամ կամ ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը», - նշեց ՀՀ փոխվարչապետը:

Over 1,5 trillion AMD entered the state budget in 2019: Vice PM
Over 1,5 trillion AMD entered the state budget in 2019, exceeding the 2018 index with over 16,7%, Armenia’s deputy Prime Minister Mher Grigoryan said at the discussion of the 2019 annual budget implementation report in the NA today.
“The tax incomes-GDP index in 2019 made 22,35%. In the reporting year it was not only succeeded to fully implement all the expenses envisaged but also implement newly formed commitments,” the vice PM said.
He stressed that in 2019 the state budget expenses grew by 12,6% which resulted in growth of expenses relating to the GDP which made 24,9%.
“In 2019 the budget was implemented with 64 billion AMD deficit making the 41,6% of the planned index. As of December 2019, the government’s debt made over 3,2 trillion AMD or 50% of the GDP,” Grigoryan said.