2019-ին պետբյուջե  է մուտքագրվել շուրջ 1.5 տրիլիոն դրամ եկամուտ. ՀՀ փոխվարչապետ
2019 թվականին պետբյուջե է մուտքագրվել շուրջ 1.5 տրիլիոն դրամ եկամուտ՝ շուրջ 16.7 տոկոսով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը: Հարկային եկամուտները աճել են 16.4 տոկոսով, խորհրդարանում 2019 թվականի բյուջեի տարեկան հաշվետվության ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Հարկային եկամուտներ-ՀՆԱ ցուցանիշը 2019 թվականին կազմել է 22.35 տոկոս: Պետական բյուջեի ծախսերը նախորդ տարի կազմել են շուրջ 1.6 տրիլիոն դրամ: Հարկ է նշել, որ հաշվետու տարում ապահովվել է ոչ միայն ի սկզբանե պետբյուջեով նախատեսված ծախսերի, այլև լրացուցիչ հարկային եկամուտների հաշվին վերնայված ծախսային միջոցառումների գծով բոլոր կանխատեսված և նոր ձևավորված պարտավորությունների լիարժեք կատարումը», - ասաց փոխվարչապետը:
Մհեր Գրիգորյանը նկատեց՝ 2019-ին պետբյուջեի ծախսերն աճել են 12.6 տոկոսով, ինչը հանգեցրել է ՀՆԱ-ի նկատմամբ ծախսերի հարաբերակցության աճին: Այն կազմել է 24.9 տոկոս:
«2019 թվականի բյուջեն կատարվել է 64 միլիարդ դրամ պակասուրդով՝ կազմելով ծրագրային ցուցանիշի 41.6 տոկոսը: 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կառավարության պարտքը կազմել է շուրջ 3.2 տրիլիոն դրամ կամ ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը», - նշեց ՀՀ փոխվարչապետը:

В 2019 году в госбюджет поступило около 1.5 трлн. драмов дохода – вице-премьер Армении
В 2019 году в государственный бюджет поступило около 1.5 трлн. драмов дохода, превысив показатель предыдущего года примерно на 16.7%. Налоговые поступления возросли на 16.4%, заявил сегодня в парламенте вице-премьер Армении Мгер Григорян, представляя годовой отчет об исполнении бюджета за 2019 года.
«Показатель налоговые доходы – ВВП в 2019 году составил 22.35%. Расходы государственного бюджета составили около 1.6 трлн. драмов. Следует отметить, что в отчетном году были обеспечены не только предусмотренные госбюджетом расходы, но и полноценное выполнение всех прогнозированных и новых обязательств по линии пересмотренных объемов расходных мероприятий за счет дополнительных налоговых доходов», - сказал Мгер Григорян.
Он отметил, что в 2019 году расходы госбюджета увеличились на 12.6%, что привело к росту соотношения расходов к ВВП. Этот показатель составил 24.9%.
«Бюджет 2019 года исполнен с дефицитов 64 млрд. драмов, что составляет 41.6% программного показателя. По состоянию на 31 декабря 2019 года долг правительства составил около 3.2 трлн. драмов или 50% ВВП», - отметил вице-премьер.