Արցախում խստացումներ կլինեն․ սահմանը կթույլատրվի հատել միայն կորոնավիրուսի բացասական թեստի առկայության դեպքում
08/06/2020 10:35
Արցախում կորոնավիրոսով վարակման դեպքերը լինում են հատուկենտ և վերահսկելի, բայց ՀՀ-ում վարակիրների դինամիկայի աճը հաշվի առնելով՝ խստացումներ կլինեն, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր պարետատանը սպասվող նիստում երկու կարևոր խստացում կլինի, որոնցից մեկը կվերարեբերի թաղումներին քաղաքիցների մասնակցության սահմանափակումներին, մյուսը՝ Արցախ մուտք գործելիս կորոնավիրուսի թեստավորման բացասական պատասխանի վերաբերյալ թղթի պարտադիր առկայությանը․
«Գրեթե ամեն օր 500-600 մարդ Հայաստանից Արցախ ելումուտ ունի, հետևաբար ամեն օր Արցախ մուտք գործել է թույլատրվում վարակի համար պոտենցյալ աղբյուր հանդիսացող քաղաքացիների։
Այսօր պարետատանը ծանր հանձնարական է լինելու, բայց պետք է կյանքի կոչել, այն է՝ սահմանը հատել միայն ձեռքին ունենալով Covid19 բացասական արդյունք։ Նշեմ, որ Պաշտպանության բանակը վաղուց օգտագործում է այդ պրակտիկան։ Կհանձնարարենք անցակետերում ունենալ արագ թեստի հնարավորություն այն քաղաքացիների համար, ովքեր եկել են ու համապատասխան թուղթը չունեն։ Սա առաջին ամենախիստ կանոնն է լինելու, որը պիտի իրականացնեք։ «Մուտք գործող բոլոր անձինք պետք է ծանոթանան պարետի կողմից ընդունված կանոններին և պահպանեն դրանք», - ասաց Հարությունյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ անկախ թեստերից՝ կնվազեցվի մադկանց մուտքերն Արցախ, մինչև ՀՀ-ում վարակման տեմպերը կնվազեն։
Հարությունյաննը նաև նշեց, որ թեև այս պահին չկա դիմակը պարտադիր կրելու պաանջ, սակայն իր իսկ համոզմամբ, դա մոտ ապագայում պետք է պարտադիր դառնա։

В Арцахе ужесточаются ограничения, въезд в республику разрешен только при наличие отрицательного теста на коронавирус
08/06/2020 11:44
В Арцахе случаи заражения коронавирусом находятся под контролем и встречаются редко, однако учитывая динамику роста заболеваемости в Армении, ограничения будут ужесточены, заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
По его словам, сегодня на заседании комендатуры будут введены два правила, одно из них касается запрета на участие граждан в церемонии похорон, а другое – обязательного наличия при въезде в Арцах отрицательного результата тестирования на коронавируса.
«Почти каждый день около 500-600 людей въезжают в Арцах и выезжают из республики, следовательно, въезд в Арцах ежедневно разрешается гражданам, которые являются потенциальным источником распространения инфекции.
Сегодня комендатуре будет дано строгое поручение, которое должно быть претворено в жизнь: в частности – пересекать границу только имея при себе отрицательный результат теста на Covid19. Отмечу, что Армия обороны давно применяет такую практику. Будет поручено создать на пропускных пунктах возможность проведения экспресс-тестов для тех людей, у кого нет справки. Это первое самое строгое правило, которое мы все должны выполнять. Все въезжающие в республику лица должны ознакомиться с установленными комендатурой правилами и соблюдать их», - сказал Араик Арутюнян.
Он подчеркнул, что независимо от тестов, въезд людей в Арцах будет сокращен до снижения темпов заражения в Армении.
Араик Арутюнян отметил также, что хотя в данный момент нет требования об обязательном ношении масок, по его убеждению, в ближайшем будущем это должно стать обязательным.