Արցախում խստացումներ կլինեն․ սահմանը կթույլատրվի հատել միայն կորոնավիրուսի բացասական թեստի առկայության դեպքում
08/06/2020 10:35
Արցախում կորոնավիրոսով վարակման դեպքերը լինում են հատուկենտ և վերահսկելի, բայց ՀՀ-ում վարակիրների դինամիկայի աճը հաշվի առնելով՝ խստացումներ կլինեն, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր պարետատանը սպասվող նիստում երկու կարևոր խստացում կլինի, որոնցից մեկը կվերարեբերի թաղումներին քաղաքիցների մասնակցության սահմանափակումներին, մյուսը՝ Արցախ մուտք գործելիս կորոնավիրուսի թեստավորման բացասական պատասխանի վերաբերյալ թղթի պարտադիր առկայությանը․
«Գրեթե ամեն օր 500-600 մարդ Հայաստանից Արցախ ելումուտ ունի, հետևաբար ամեն օր Արցախ մուտք գործել է թույլատրվում վարակի համար պոտենցյալ աղբյուր հանդիսացող քաղաքացիների։
Այսօր պարետատանը ծանր հանձնարական է լինելու, բայց պետք է կյանքի կոչել, այն է՝ սահմանը հատել միայն ձեռքին ունենալով Covid19 բացասական արդյունք։ Նշեմ, որ Պաշտպանության բանակը վաղուց օգտագործում է այդ պրակտիկան։ Կհանձնարարենք անցակետերում ունենալ արագ թեստի հնարավորություն այն քաղաքացիների համար, ովքեր եկել են ու համապատասխան թուղթը չունեն։ Սա առաջին ամենախիստ կանոնն է լինելու, որը պիտի իրականացնեք։ «Մուտք գործող բոլոր անձինք պետք է ծանոթանան պարետի կողմից ընդունված կանոններին և պահպանեն դրանք», - ասաց Հարությունյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ անկախ թեստերից՝ կնվազեցվի մադկանց մուտքերն Արցախ, մինչև ՀՀ-ում վարակման տեմպերը կնվազեն։
Հարությունյաննը նաև նշեց, որ թեև այս պահին չկա դիմակը պարտադիր կրելու պաանջ, սակայն իր իսկ համոզմամբ, դա մոտ ապագայում պետք է պարտադիր դառնա։

Artsakh to apply restrictions to avoid spread of COVID-19 in the republic
The coronavirus cases in Artsakh are very seldom and controllable, but taking into consideration the growth of dynamics of infected in Armenia restrictions will be applied, Artsakh president Arayik Harutyunyan said live on Facebook.
He said at the session of the Commandant’s office today important restrictions will be applied regarding the participation of the citizens in funerals and the other one will the mandatory existence of document about negative test.
“We have almost 500-600 people coming and going from Armenia to Artsakh daily, consequently we allow potential source of infection enter Artsakh,” the president of the Artsakh Republic said.
He said at the Commandant’s office session today a harsh but necessary restrictions will be applied.
Harutyunyan said people coming to Artsakh must be aware of the new rules to be set by the Commandant’s office.
He said the number of people entering Artsakh must be reduced until the reduction of tempo of spread of infection in Armenia.
Harutyunyan said at present wearing masks in Artsakh is not obligatory but did not exclude that it may become in near future.