Արցախ մուտքի թույլտվություն կունենան միայն կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունքով քաղաքացիները
Հունիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրապետությունում «COVID-19» նոր կորոնավիրուսի տարածման ռիսկի նվազեցմանն ուղղված պարետատան հետագա քայլերի հստակեցմանը:
Արցախի նախագահն անհրաժեշտ է համարել խստացնել պարետատան սահմանած կանոնները՝ հիմք ընդունելով համավարակի աճի վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ հնչեցված վիճակագրական ցուցանիշները:
«Անդառնալի հետևանքներից զերծ մնալու համար անհրաժեշտ է կտրուկ փոփոխություններ մտցնել մարդկանց ապրելակերպում՝ ամենուրեք խստացնելով վերահսկողությունը և պարետատան սահմանած կանոնները, ինչը առաջին հերթին կփոփոխի համավարակի նկատմամբ քաղաքացիների վերաբերմունքը և էլ ավելի հեշտ ու արդյունավետ կդարձնի համավարակի դեմ պայքարի աշխատանքները», - ասել է հանրապետության ղեկավարը:
Քննարկումների արդյունքում որոշվել է վերանայել հանրապետության տարածք մուտք գործելու թույլտվության կարգը: Անցակետերում արագ թեստավորման հնարավորություն կստեղծվի, և մուտքի թույտվություն կստանան միայն թեստավորված ու բացասական արդյունք ունեցող քաղաքացիները: Ավելի է խստացվում վարակի օջախ հանդիսացող՝ փակ տարածություններում, հանրային օբյեկտներում և մարդաշատ այլ վայրերում շնչադիմակ կրելու, ախտահանիչ նյութեր օգտագործելու պահանջն ու վերահսկողությունը:
Խորհրդակցության ավարտին Ա. Հարությունյանը հետագա անելիքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել գերատեսչությունների ղեկավարներին և պահանջել հետամուտ լինել դրանց կատարմանը:

Only people with negative coronavirus test results to be granted an entry permit to Artsakh
On 8 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened an enlarged working consultation dedicated to the elaboration of further steps of the Commandant’s Office aimed at minimizing the risk of spread of the novel coronavirus - COVID-19 - in the republic.
The President considered necessary to tighten the rules set by the Commandant based on the statistics provided during the consultation on the growth of the pandemic. “In order to avoid irreversible consequences, it is necessary to make drastic changes in people's lifestyles, strengthening control everywhere and tightening the rules set by the Commandant’s Office, which will first and foremost change the citizens’ attitude towards the pandemic and make the fight against the disease easier and more efficient”, noted the Head of the Republic.
As a result of the discussions, it was decided to reconsider the procedure for entering the territory of the republic. Rapid test opportunities will be created in the checkpoints and only those citizens who are tested and whose test results are negative will be granted an entry permit. The demand and control for wearing masks and using disinfectants in closed spaces, public places and other crowded sites, which are the source of infection, are becoming more severe.
In the end of the consultation, Harutyunyan gave assignments to the heads of the structures on further activities and demanded to pursue their implementation.