Կառավարության առջև խնդիր է դրված՝ կարճ ժամանակամիջոցում Ակնայի տարածքն ապահովել ոռոգման ջրով. Արցախի նախագահ
12/06/2020 19:12
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 12-ին այցելել է Ակնա թաղամաս: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից։
Երկրի ղեկավարն Արցախի ազատամարտիկների միության նախագահ Սամվել Կարապետյանի ուղեկցությամբ նախ այցելել է Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի նահատակության վայր և հիշատակի օրվա առիթով հարգանքի տուրք մատուցել ու ծաղիկներ դրել խաչքար-հուշարձանին:
Նախագահ Հարությունյանը շրջայց է կատարել Ակնա թաղամասի տարածքում, ծանոթացել հացահատիկի բերքահավաքի և դաշտային պայմաններում գործող հրշեջ կետի աշխատանքներին՝ տալով մի շարք ցուցումներ:
Այնուհետև հողօգտագործողների ու գյուղոլորտի պատասխանատուների մասնակցությամբ տեղում խորհրդակցություն է հրավիրել, նրանց հետ քննարկել բերքահավաքի ընթացքն ու ոռոգման ջրի խնդիրները:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ պարենային անվտանգության և գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրերի շրջանակներում կառավարության առջև խնդիր է դրված՝ կարճ ժամանակամիջոցում Ակնայի տարածքն ապահովել ոռոգման ջրով, և արդեն առաջիկա օրերին կմեկնարկի նոր ջրագծերի կառուցման գործընթացը:
Նախագահն անդրադարձել է նաև ընթացիկ տարվա տեղումների քչության հետևանքով սպասվող սակավաջրության պայմաններում հողօգտագործողների անելիքներին՝ նշելով, որ երաշտի պատճառած բոլոր կորուստները կփոխհատուցվեն կառավարության կողմից:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, Ասկերանի և Մարտունու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները:

Перед правительством поставлена задача обеспечения квартала Акна оросительной водой в короткие сроки – президент Арцаха
12/06/2020 19:58
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 12 июня посетил квартал Акна, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства в сопровождении председателя Союза азатамартиков Арцаха Самвела Карапетяна посетил вначале место гибели Национального героя Армении, Героя Арцаха Монте Мелконяна и по случаю дня его памяти отдал дань уважения и возложил цветы к памятнику-хачкару.
Президент Арутюнян осмотрел территорию квартала Акна, ознакомился с процессом сбора урожая зерновых и работой действующего в полевых условиях пожарного пункта, дав при этом ряд поручений.
Затем глава государства провел совещание с участием землепользователей и ответственных представителей сферы сельского хозяйства, обсудив с ними ход работ по сбору урожая и проблему оросительной воды.
По словам Араика Арутюняна, в рамках программ продовольственной безопасности и развития сельского хозяйства перед правительством поставлена задача обеспечения квартала Акна оросительной водой в короткие сроки, и уже в ближайшие дни начнется процесс строительства новых водопроводов.
Президент коснулся также планов землепользователей в условиях ожидаемого дефицита воды по причине недостаточного количества осадков в текущем году, отметив, что все потери, причиненные засухой, будут компенсированы правительством.
В совещании приняли участие министр сельского хозяйства Ашот Бахшиян, руководители администраций Аскеранского и Мартунинского районов.