Վրաստանում պանդեմիայից հետո վերաբացվել է ներքին տուրիզմը
Վրաստանում պանդեմիայից հետո պաշտոնապես վերաբացվել է ներքին տուրիզմը, հայտարարել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Նատիա Մեզվրիշվիլին:
Վրաստանը սկսել է չեղարկել տարբեր տեսակի սահմանափակումները, որոնք նախկինում կիրառվում էին կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի պատճառով:
Որոշ սահմանափակումներ վաղաժամ էին չեղարկվել՝ հիմնվելով երկրում բարենպաստ համաճարակաբանական իրավիճակի վրա: Վարչապետ Գեորգի Գախարիան մայիսի սկզբին հայտարարել է, որ հունիսի 15-ից երկիրը կբացվի տեղական տուրիստական ծառայություններ մատուցելու համար, իսկ հուլիսի 1-ից պատրաստ կլինի ընդունել օտարերկրյա զբոսաշրջիկների:
«Այսօր շատ կարևոր օր է. պաշտոնապես բացվել է ներքին տուրիզմը: Պետությունն ինտենսիվորեն աշխատում է ոլորտի մասնագետների հետ», - ասել է նա:
Մեզվրիշվիլին բացատրել է, որ ամբողջ երկրում բացվել են այն հյուրանոցները, որոնք հարցում են ուղարկել Առողջապահության նախարարություն և անցել համապատասխան ստուգում:
Միևնույն ժամանակ, հունիսի 15-ից Վրաստանում սկսել է գործել երկաթուղային հաղորդակցությունը և պաշտոնապես ուժի մեջ է մտել փակ տարածքներում ու տրանսպորտային միջոցներում բժշկական դիմակների պարտադիր կրելու մասին օրենքը:

В Грузии после пандемии коронавируса открыли внутренний туризм
Внутренний туризм официально возобновился в Грузии после пандемии коронавируса, заявила глава администрации правительства Натия Мезвришвили на брифинге.
Грузия начала снятие разных видов ограничений, введенных ранее из-за угрозы распространения коронавируса, с конца апреля. Некоторые из ограничений были сняты преждевременно, исходя из благоприятной эпидемиологической ситуации в стране. В начале мая премьер Георгий Гахария заявил, что с 15 июня страна откроется для предоставления сервиса внутреннего туризма, а с 1 июля будет готова принять иностранных туристов.
"Сегодня очень важный день - внутренний туризм открылся официально. Государство интенсивно работало с секторными специалистами над тем, чтобы меры безопасности для открытия внутреннего туризма были максимально учтены", - заявила она.
Мезвришвили пояснила, что в масштабах всей страны открылись те гостиницы, которые отправили запрос в Минздрав и прошли соответствующую инспекцию.
Вместе с этим с 15 июня в Грузии заработало железнодорожное сообщение и официально вступил в силу закон об обязательном ношении медицинских масок в закрытых помещениях и транспорте.