Տիգրան Խաչատրյանը և Անդրեա Վիկտորինը քննարկել են ԵՄ-Հայաստան փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
15/06/2020 17:49
Հունիսի 15-ին տեղի է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հանդիպումը՝ տեսկապի ձևաչափով: Հանդիպմանը մասնակցել է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
Կողմերը քննարկել են նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով առաջացած մարտահրավերները և դրանց դիմակայելու հնարավորությունները, կարծիքներ փոխանակել ստեղծված իրավիճակում տնտեսական խնդիրների լուծման և Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ԵՄ կողմից աջակցության շրջանակներում քննարկվող տեխնիկական և բյուջետային աջակցության ծրագրերին, ընդգծվել է ՓՄՁ-ների խնդիրների լուծման ուղղությամբ աջակցության ծրագրերի, զբոսաշրջության զարգացման կարիքներին ուղղված ծրագրերի, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և այլ ենթակառուցվածքների զարգացման աջակցությանն ուղղված ծրագրերի կարևորությունը:
Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ համատեղ ջանքերով կարող են հաղթահարել ներկա մարտահրավերները, տնտեսության, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում համավարակի հետևանքներով պայմանավորված դժվարությունները։

Armenia’s Economy Minister, EU Ambassador discuss opportunities of expansion of Armenia-EU relations
15/06/2020 18:15
Armenia’s Minister of Economy Tigran Khachatryan and Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin conducted a video meeting on June 15.
Deputy minister of economy Varos Simonyan was also present at the meeting.
The interlocutors discussed the challenges created as a result of novel coronavirus and the opportunities to combat them. The parties also exchanged opinions over the possible solutions of economic issues in the created situation and opportunities of expansion of Armenia-EU relations.
The interlocutors also touched upon the discussed technical and budget assistance programs in the sidelines of the EU’s assistance.
The parties also expressed conviction that with the joint efforts it will be possible to overcome the current challenges and the difficulties registered in the spheres of economy, healthcare and social protection.