«Ժողովուրդ». Դատավորները սարսափած են. Քոչարյանի՝ կալանքի տակ լինելն ավելի խաղաղ էր դատական համակարգի համար, քան նրա՝ ազատության մեջ գտնվելը
19/06/2020 09:52
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանում գրեթե բոլոր դատավորները սարսափած են. պատճառը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ կիրառված 2 մլրդ դրամ գրավի միջնորդության բավարարումն էր: Այս որոշումով, ըստ էության, Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ արձակվեց: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ այս վճիռն անակնկալ է եղել դատական համակարգի շատ ներկայացուցիչների կամ գերակշիռ մեծամասնության համար, քանի որ բոլորի համար ակնհայտ էր՝ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ կալանքի տակ լինելն ավելի խաղաղ էր դատական համակարգի համար, քան նրա՝ ազատության մեջ գտնվելը:
Իսկ ո՞րն է դատավորների մտավախությունը. Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը մի անգամ արդեն դատարաններին պատժելու և անկախ դատական համակարգ ունենալու ձգտումներով կազմակերպեց դատարանների շրջափակման գործընթաց, և, կարելի է ասել, փորձ արվեց մի շարք դատավորների հասկացնել իրենց «ճիշտ» գործառույթները: Հիմա Հայաստանի երրորդ իշխանության ներկայացուցիչները չգիտեն, թե ինչ քայլեր կհաջորդ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակմանը, քանի որ բոլորի համար էլ հասկանալի է՝ ինչպես Հայաստանի իշխանության, այնպես էլ հայ հասարակության մի զգալի հատվածի կողմից անընդունելի վճիռ է կայացվել: Արդյոք արդարացված է եղել Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, թե ոչ՝ սպասենք զարգացումներին:
Հավելենք, որ փաստաբանները Վերաքննիչ դատարան ներկայացված դիմումով վիճարկում էին Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով մերժվել էր պաշտպանների միջնորդությունը Քոչարյանին ազատ արձակել Հայաստանի և Արցախի նախկին վարչապետերի անձնական երաշխավորություն դիմաց: Միևնույն ժամանակ առաջին ատյանի դատարանը մերժել էր նաև Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակել գրավի դիմաց կամ էլ պարզապես փոխել խափանման միջոց կալանքը:
Հայաստանի երկրորդ նախագահը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3 միլիոն դոլար կաշառք ստանալու մեջ, նա կալանքի տակ է 2019 թվականի հունիսի 25-ից: Անցած ամիս վարչական դատարանի կայացրած որոշման համաձայն՝ Ռոբերտ Քոչարյանը մինչև կորոնավիրուսի համաճարակի ավարտը մնալու է հիվանդանոցում՝ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում»:

«Жоховурд»: Судьи в ужасе – пребывание Роберта Кочаряна под арестом было бы для судебной системы более спокойным, чем его освобождение
19/06/2020 12:13
Газета «Жоховурд» пишет, что в Армении почти все судьи в ужасе: причина в удовлетворении ходатайства об освобождение второго президента Армении Роберта Кочаряна под залог в размере 2 млрд. драмов. По сути, Роберт Кочарян освобожден этим решением. По сведениям издания, это решение было неожиданным для многих представителей или преимущественной части судебной системы, поскольку всем понятно, что пребывание Роберта Кочаряна под стражей для судебной системы было более спокойным, чем его нахождение на свободе.
А в чем обеспокоенность судей? Политические власти Армении уже один раз организовали процесс блокады судов в стремлении наказать судей и иметь независимую судебную систему, и можно сказать, что тем самым была предпринята попытка дать понять ряду судей их «правильные» функции. Сейчас представители третьей власти Армении не знают, какие шаги могут последовать за освобождением Роберта Кочаряна, поскольку всем понятно, что принято неприемлемое решение как для властей Армении, так и значительной части общества. Было ли оправданным решение Апелляционного уголовного суда или нет – покажет время.
Добавим, что адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна обжаловали в Апелляционном уголовном суде решение суда общей юрисдикции города Ереван об отклонении ходатайств об изменении меры пресечения в отношении экс-президента под личное поручительство бывших премьер-министров Армении и Арцаха. Суд первой инстанции отклонил также ходатайство об освобождении экс-президента под залог.