Վրաստանը հույս ունի բացել Ռուսաստանի հետ սահմանն օգոստոսին
ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հույս ունի, որ մինչև օգոստոս Ռուսաստանում կբարելավվի կորոնավիրուսով վարակի հետ կապված համաճարակաբանական իրավիճակը, ինչը հնարավորություն կտա բացել ցամաքային սահմանը «Կազբեգի - Վերին Լարս» անցակետում:
«Մենք զրուցում ենք ռուսական կողմի հետ: Սահմանի բացումը կախված է համաճարակաբանական իրավիճակից: Լավ կլինի, որ մենք կարողանայինք բացել սահմանը Ռուսաստանի հետ օգոստոսին, ամռան վերջին», - ասել է Աբաշիձեն շաբաթ ТАСС-ի հետ զրույցում:
Կազբեգի - Վերին Լարսը վրաց-ռուսական սահմանի միակ ակտիվ անցակետն է: Այն փակվել է մարտի 16-ից` նոր կորոնավիրուսային վարակի պանդեմիայի պատճառով:

Грузия надеется на открытие границы с Россией в августе
Спецпредставитель премьер-министра Грузии по вопросам урегулирования отношений с РФ Зураб Абашидзе надеется, что к августу эпидемиологическая ситуация с новым коронавирусом в России улучшится, что даст возможность открыть сухопутную границу на пункте пропуска "Казбеги - Верхний Ларс".
"Мы беседуем с российской стороной. Открытие границы зависит от эпидемиологической ситуации. Было бы хорошо, если нам удалось бы открыть границу с Россией в августе, в конце лета", - сказал Абашидзе в субботу в беседе с ТАСС.
"Казбеги - Верхний Ларс" - единственный действующий пункт пропуска на грузинско-российской границе. Он был закрыт с 16 марта в связи с пандемией новой коронавирусной инфекции.