«Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարում են համագործակցության մասին
24/06/2020 12:56
«Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարում են համագործակցության մասին, որի նպատակն է ստեղծել նոր հնարավորություններ արվեստի ոլորտում կրթություն ստացող տաղանդաշատ երիտասարդների համար:
2018 թ. «Ազնավուր» հիմնադրամը և Ազնավուր ընտանիքի անդամները դիմում էին ստացել Երևանի մշակույթի պետական քոլեջի ղեկավարությունից՝ այն Շառլ Ազնավուրի անվամբ կոչելու խնդրանքով։ Այնուհետև, հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը և գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրը այցելել են քոլեջ, հանդիպել ինչպես ղեկավարության, այնպես էլ ուսանողների հետ: Հանդիպումների արդյունքում տրվել է անվանակոչման համաձայնությունը:
Դրանից հետո, նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում կրթության որակի և արդյունավետության բարձրացման քաղաքականության շրջանակներում հայտարարվել է, որ Երևանի մշակույթի պետական քոլեջը կմիավորվի նույն շենքում գործող Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջի հետ։ 2020 թ. ապրիլի 23-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ կայացվել է միավորման որոշումը, իսկ հունիսի 22-ին նորաստեղծ հաստատությունը պաշտոնապես անվանակոչվել է «Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջ»։
«Մենք ուրախ ենք համագործակցել նախարարության հետ՝ այդպիսով աջակցելով տաղանդաշատ երիտասարդների առաջընթացին: Վստահ եմ, որ այս համագործակցության շնորհիվ քոլեջը կդառնա ավելի գրավիչ և կընդլայնի իր հնարավորությունները: Շառլ Ազնավուրի մասնագիտական ուղին էլ լի էր բազմաթիվ խոչընդոտներով ու մարտահրավերներով, սակայն նրա վճռականությունն ու քրտնաջան աշխատանքը անհավանական արդյունքներ տվեցին՝ համաշխարհային ճանաչում բերելով արտիստին: Ես ուզում եմ, որ մեր երիտասարդ սերունդը ոգեշնչվի Ազնավուրի օրինակով և միշտ ձգտի ավելիին»,- նշել է «Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրը:
«Երկու քոլեջների միավորմամբ Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի էապես բարելավել կրթության որակն ու արդյունավետությունը, մեծացնել միավորված հաստատության կառավարման թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը, ապահովել արվեստում իրենց ճանապարհը տեսնող երիտասարդների համար զարգացման և ինքնադրսևորման լավագույն հնարավորություններ, ստեղծագործ միջավայր։ Վստահ ենք, որ «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ համագործակցությունը լինելու է արվեստային և մշակութային կրթության զարգացման կարևոր գրավականը»,-ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
«Ազնավուր» հիմնադրամի համար առաջնային կարևորություն ունի, թե նորաստեղծ քոլեջը ինչ արժեքներ ու հնարավորություններ կարող է ստեղծել երիտասարդ արվեստագետների նոր սերունդների համար։ Այս հարցերի լավագույն լուծումները նախանշելու և մշակելու նպատակով հիմնադրամը և ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ն նախատեսում են ստորագրել Փոխըմբռնման հուշագիր, որով կամրագրվի քոլեջի զարգացման ռազմավարության շուրջ համատեղ աշխատելու պատրաստակամությունը, հաստատության՝ ՀՀ ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի անվամբ անվանակոչման նախաձեռնումը, ինչպես նաև հիմնադրամի և նորաստեղծ քոլեջի հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

The Aznavour Foundation and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports announce a collaboration
24/06/2020 12:35
The Aznavour Foundation and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia announce a collaboration aimed at creating new opportunities for young and talented people who choose art as their career path.
In 2018 the Aznavour Foundation and Aznavour family members received requests for the naming of the Yerevan State College of Culture after Charles Aznavour. The Foundation’s Chairman Nicolas Aznavour and CEO Kristina Aznavour visited the college in 2018, had meetings with the management and students. After those meetings and discussions, the permission letter was signed.
Later it was announced that the Yerevan State College of Culture will be merged with the Yerevan State College of Pop and Jazz Art. On April 23 2020, during the Armenian Government’s Cabinet meeting, the decision was approved and on June 22 the newly established institution was officially named "Yerevan State College of Culture and Arts".
“We are happy to cooperate with the Ministry and bring changes to the lives of thousands of young people. I am sure that thanks to this collaboration the College will become more attractive and successful. Charles Aznavour’s career path was full of obstacles and challenges, but his determination and hard work brought him to the highest levels in his field. I want our younger generation to be inspired by his example and always strive for excellence”, says Kristina Aznavour, CEO of the Aznavour Foundation.
"By uniting these two colleges, the Armenian Government aims to significantly improve the quality and efficiency of education, increase the transparency and accountability of the management of the joint institution, and provide the best opportunities and creative environment for young people who see their future in art. We are confident that cooperation with the Aznavour Foundation will be a key guarantee for the development of artistic and cultural education," said Zhanna Andreasyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.
For the Aznavour Foundation, it is essential that the newly established college creates values and opportunities for the new generations of young artists. In order to outline and develop the best solutions, the Foundation and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia plan to sign a Memorandum of Understanding, which will establish the readiness to work together on the College’s development strategy, to initiate the naming of the institution after the National hero of the Republic of Armenia Charles Aznavour, as well as agenda related to further cooperation between the Foundation and the newly established college.